sadsad x
asdasd
Atatürk`ün Türklük ve Milliyetçilik Hakkında Bilgiler
Türü: Mustafa Kemal Atatürk
Sayfa Sayısı: 225
ISBN: 9789751625137
Boyut: 16 x 24
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2012
Mehmet Saray
Mehmet Saray
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Atatürk`ün Türklük ve Milliyetçilik Kısa Özet

    Milliyetçilik kısaca, herkesin mensup olduğu milleti sevmesi ve onu her anlamda yüceltmeye çalışmasıdır. Türk milliyetçiliği ise, Türkiye`yi ve Türkliği sevmek ve her alanda yükseltmek ülküsü veya arzusudur. Türk milliyetçiliği birleştiricidir, çeşitli etnik grupları içinde barındırır. Etnik milliyetçilik ise içe kapanıktır ve ayrılıkçıdır.

    Türk milletine dayalı milli bir devlet kuran Atatürk, türk milleti ile kader birliği yapmış değişik etnik kökenli kim varsa bu milletin vazgeçilmez bir parçası olduklarını defalarca dile getirmiş ve yasalar indinde herkesin eşit hak ve hürriyete sahip olduğunu söylemiştir. "Türkiye Cumhuriyetini kuran halka Türk milleti denir" sözünü söylerken, Türk milliyetçiliğinin etnik kökene dayanmadığını hatırlatmak istemiştir. Konuyu içerden ve dışardan istismar etmek isteyenlere de şu sözlerle karşılık vermiştir: "Biz öyle milliyetçileriz ki, bizimle işbirliği yapan bütün milletlere hürmet eder ve saygı duyarız. Onların milliyetlerinin gereklerini tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde bencil ve gururlu bir milliyetçilik değildir."

    Bu çalışmada izah edildiği gibi, Türk milliyetçiliğinin uygulanışında ne kadar barışçı, insancıl, inkılapçı, laik ve dine saygılı ve birleştirici olduğu; ırkçı ve faşist olmadığı belgeleriyle görülecektir.

Atatürk`ün Türklük ve Milliyetçilik Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.