Ehmede Xani Külliyatı 4 Divan Hakkında Bilgiler
Türü: Kürt Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 240
ISBN: 9786055279875
Boyut: 13 x 0
Kapak: Ciltsiz
Ehmede Xani (Ahmed-i Hani)
Ehmede Xani (Ahmed-i Hani)
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Ehmede Xani Külliyatı 4 Divan Kısa Özet

  Kadri Yıldırım tarafından hazırlanan Ehmedê Xanî “Dîwan“ı Avesta Yayınları arasında çıktı. Xanî’nin Nûbehara Biçûkan, ‘Eqîdeya Îmanê ve Mem û Zîn adlı eserleri de daha önce yayımlanmıştı. Diwan’la birlikte böylece külliyat tamamlanmış oldu.

  Tezhîbê zerefşan kir serlewhê kîtaba ‘işq
  Resma ezelî kêşa, neqşê xwe newalîn da
  Aşk kitabının baş levhasını altın suyu serperek süsledi
  Ezelî resmini çekti bu kitabın, ona kendi nakşını Verdi

  Dîbace ku înşa kir, fîhrîste ku îmla kir
  Cildek ji ‘enasir best, nefxek di sufalîn da

  Bu kitaba bir “önsöz” yazdı, “içindekiler”i imla ettirdi
  Unsurlarla cilt yaptı, çamurumsu Adem’e bir ruh üfledi

  Elinizdeki kitap, “Ehmedê Xanî Külliyatı” başlığıyla başlattığımız serinin dördüncüsü olan Xanî’nin “Divan”ı ile ilgili bir çalışmadır. Çalışma üç bölüm ve bir “ek”ten oluşmaktadır. Birinci bölümde Xanî’nin hayatı ve eserleri üzerinde durulmuş; ikinci bölümde içerik açısından divan analiz edilmiş; üçüncü bölümde şiirler latinize edilerek çevirileri yapılmış ve ihtiyaç duyulduğu yerlerde kavramsal analizlere gidilmiş; “ek” kısmında da A. Jaba Koleksiyonu içerisinde yer alan şiirlerin orijinalleri kaydedilmiştir.

  Divan’la ilgili çalışmamızın bu baskısında Xanî’ye ait oldukları kesin olan 30 (otuz) şiire yer verdik. Bunlardan 25 (yirmi beş) tanesi Rusya’nın Sanpetersburg kentinden Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Edebiyatına transfer ettiğimiz A. Jaba Koleksiyonu içerisinde üç ayrı kategoride yer almaktadır. Bu çalışma, Kürt halkının dinî olduğu kadar millî bir şahsiyeti de olan Xanî’nin fikir dünyasının anlaşılmasında birkaç damlayla katkıda bulunabilirse kendimizi mutlu hissedeceğiz.

  Kulliyata Ehmedê Xanî temam bû Dîwana Ehmedê Xanî, ji aliyê Kadri Yıldırım ve tevî wergera wê ya tirkî, hate amadekirin û di nav weşanên Avesta de derket. Bi vî awayî kulliyata Xanî temam dibe. Avesta berê jî Nûbehara Biçûkan, ‘Eqîdeya Îmanê û Mem û Zîn çap kiribû.

  Tezhîbê zerefşan kir serlewhê kîtaba ‘işq
  Resma ezelî kêşa, neqşê xwe newalîn da

  Dîbace ku înşa kir, fîhrîste ku îmla kir
  Cildek ji ‘enasir best, nefxek di sufalîn da

Ehmede Xani Külliyatı 4 Divan Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.