sadsad x
asdasd
Menderes Stratejisi Hakkında Bilgiler
Türü: Uluslararası İlişkiler, Dış Politika
Sayfa Sayısı: 316
ISBN: 9786057884534
Boyut: 14 x 21
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
İbrahim Tekeş
İbrahim Tekeş
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Menderes Stratejisi Kısa Özet

    Bu çalışmada, Adnan Menderes döneminde meydana gelen dış politika krizleri ele alınmıştır. Çalışmamızın en önemli özelliği, Menderes’in görev süresince yaşanan dış politika krizlerinin kronolojik ve detaylı şekilde ortaya konuyor olmasıdır. Krizleriyöneten karar alıcı liderlerin kişiliği ile birlikte, rakibine ve siyasi ortamın doğasına yönelik yargılarından yola çıkılarak işbirlikçi/barışçıl mı yoksa çatışmacı mı olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır.

    Liderin kararlarının altında yatan önemli motivasyonların tespit edilebilmesi için metodolojik olarak Alexander George`un Operasyonel Kod Analizi yönteminden yardım alınmıştır.

    George`un sisteminde beşi felsefi, diğer beşi ise araçsal şeklinde adlandırılan toplam on soru bulunmakta ve bu sorular karar alıcı liderin, muhatap rakibe yönlendirdiği sözleriyle birlikte fiillerine bakılarak cevaplandırılmaktadır. Karar alıcı lider olarak Türkiye`de 1950-1960 yılları arasında 10 yıl boyunca Başbakan olan Adnan Menderes seçilmiş olup, örnek olay incelemesi olarak ise toplam altı kriz tercih edilmiştir. Bu krizler kronolojik sıraya göre, Kore Savaşı Krizi, 6-7 Eylül Olayları (1955), Süveyş Savaşı Krizi (1956), 1957 Suriye Krizi, 1958 Irak Krizi ve 1958 Lübnan Krizi`dir.

Menderes Stratejisi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.