sadsad x
asdasd
Üretici Liste Fiyatı
80,00 TL
56,00 TL
%30 indirim
24 Saatte Kargoda!
6 Adet Stokta
Mimarlıkta Mekan Kavramı Hakkında Bilgiler
Türü: Mimarlık
Sayfa Sayısı: 135
ISBN: 9786056506871
Boyut: 22 x 0
Kapak: Ciltsiz
İlhan Altan
İlhan Altan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Mimarlıkta Mekan Kavramı Kısa Özet

  Prof.Dr. İlhan Altan, Mimarlıkta Mekan Kavramı adlı kitabı aracılığıyla, uzun bir zaman dilimine yayılan kuramsal ve pratik çalışmalarının sonucunda edindiği deneyimler ışığında, mimari tasarım sorunlarına ilişkin problemlerin çözümü için mimarinin temeli olan “mekan” kavramını mimarlık, iç mimarlık, şehir ve bölge planlama öğrencilerinin çok boyutlu düşünebilmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

  Kitap şu bölümlerden oluşuyor:

  1. İnsan ve Çevre, İnsan Davranışları

  2. Mimarlık Tarihinde Mekan Kavramı

  3. Mekanın Tanımı ve Geometrisi

  4. Mekanın Anlamında Işık, Renk ve Doku

  5. Mekan Algılaması

  6. İç Mekan, Dış Mekan İlişkisi

  7. Mekan ve Kütle

  8. Doğal Yer, Yapay Yer ve Mekan

  9. Kültür ve Mekan

  10. Mekan ve Yön

  11. Mimarlığın Sessiz Şahitleri

  12. Zaman, Mekan ve Mimarlık

  İlhan Altan, “Zaman Mekan ve Mimarlık” başlıklı bölümde bu üç kavramın ilişkisini şöyle tanımlıyor: “Mimari sınırsız mekanı sınırlandırmak ve sonsuz zamanın akışına bir nokta koyarak insan için hem mekanı hem de zamanı anlaşılır ve yaşanılır kılar. Mimari, olgular ve değişimler zincirinin bir düzenini oluştururken, bize objektif zamanın da akış yönünü doğru olarak göstermiş olur. Mimari mekan, zamana tutunan ve onun döngüsü içinde tekrar tekrar var olan ama hep farklı öyküler anlatan bir yerdir.”

  1974 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan İlhan Altan, aynı yıl Yıldız Teknik Üniversitesi’nde akademik hayatına başladı. 1984 yılında Prof. İ. Hulusi Güngör’ün kürsüsünde doktora çalışmasını tamamladı. 1990’lı yıllarda mesleki uygulama alanına geçerek bu dönemde YTÜ’ye bağlı pek çok okulun, binanın ayrıca İstanbul Dragos’daki birçok konutun projelendirilmesini ve inşa edilmesini sağlamış, mimari projelerde danışmanlık yapmıştır.

  2015 yılına kadar YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde görev yapan İlhan Altan akademik yaşamına Doğuş Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde sürdürmektedir.

   

Mimarlıkta Mekan Kavramı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.