Notos Öykü Dergisi Sayı: 81 Temmuz-Ağustos 2020

Notos Öykü Dergisi
25,00 TL
21,00 TL
%16 indirim
Alışveriş Listeme Ekle
Notos Öykü Dergisi Sayı: 81 Temmuz-Ağustos 2020 Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 144
ISBN: 3990000095548
Boyut: 20 x 0
Kapak: Ciltsiz
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Notos Öykü Dergisi Sayı: 81 Temmuz-Ağustos 2020 Kısa Özet

  Değerli okurumuz,

  Notos’un Nisan-Mayıs 81. sayısının çıkışını ne yazık ki ertelemek zorunda kaldık. Koronavirüs salgını yüzünden Notos’un satış noktalarının önemli bir bölümü, satışın yoğunlaştığı kitapçılarınsa çok büyük bölümünün kapanmış oluşu bizi bu kararı almak zorunda bıraktı. Notos 14. yılının içinde ve geride kalan 80 sayının bir teki bile tek bir gün gecikmeden çıkmıştı. Bu sayımız da hazırlanmış, matbaaya gönderilmişti. Kapanan kitapçıların birdenbire çoğaldığını öğrendiğimiz zaman baskıyı durdurmak zorunda kaldık. Şu anda Notos baskıya hazır, matbaada, kâğıdımız makineye yüklenmek için uygun koşulları bekliyor, biz hazırız. Bu görülmemiş ve belli ki önceden kestirilmemiş olağanüstü salgının hayatı durdurduğu günlerde, bu kararı almak bizim için çok ama çok üzücü.

  Ama Notos’un yeni sayısına ulaşmak gene de mümkün. Dijital olarak Notos 1 Nisan’dan başlayarak ulaşılabilir olacak. Notos’u okumak isteyen okurlarımız Nisan-Mayıs 81. sayısına Google Books, Calibro, idefix, D&R aracılığıyla ulaşabilirler. Ayrıca E-dergi aboneliği sunan Turkcell Dergilik, İdeal Online, Sayısal Kitap ve Dijital Basın’da da yayına girecek.

  Bütün okurlarımızla birlikte basılı dergimizi elimize alacağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

  Sağlıklı günler dileğiyle,

  Notos

  * * *

  Küçük İskender

  Şiirimizin Aykırı Halkası

  • Jacques Rancière: “Kimseyi dışlamayan bir zaman…”
  • Sheila Heti: Neden Dışarı Çıkalım ki?
  • Alex Andriesse: Metinsiz Notlar – Roberto Bazlen
  • Kardelen Ayhan: Işığa, Gölgeye Tanık – Gilles Caron

  Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Notos, yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla bu sayısında otuz yılı aşan yazı hayatında şiir, deneme, inceleme-eleştiri, roman, serbest metin, derleme, günce türlerinde olmak üzere elliden fazla kitap üreten küçük İskender’e yöneliyor. Şiirin edebiyatın apayrı bir alanını çepeçevre sardığı kuşkusuz. İçeri girmek zor, dışarı çıkmak kolay. İçerde kendi şiir dilini, biçimini, dünyanı kurmaksa küçük İskender gibi, sözcüğün tam anlamıyla sıradışı şairlere özgü olmalı. O kimileri için kuşağının en önemli şairi, kimileri için gösterişli bir şair. Notos’un küçük İskender’in şiir dünyasını ortaya koymaya çalıştığı dosyada Gonca Özmen, Haydar Ergülen, Asuman Susam, Salih Bolat ve Memet Fuat’ın yazıları; Latife Tekin, Orhan Alkaya, Nazmi Ağıl ve Deniz Durukan’ın küçük İskender’le zamanında yaptığı kısa soru yanıtlar; küçük İskender’den ve şiirinden etkilenen iki şair Şakir Özüdoğru ve Kerim Akbaş ile yapılmış kısa söyleşiler ve Onur Aşkın ile Seda Mit’in desenleri yer alıyor.

  Notos’un bu sayısında felsefeyi tarih ve toplum, siyaset ve ideoloji, sanat ve edebiyat ile ilişkilendirdiği radikal eleştirel yapıtlar veren Cezayir doğumlu Fransız filozof Jacques Rancière ile yapılmış bir söyleşi var.

  Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Tuncer Erdem okurların ve yeni yazarların okumasını zorunlu gördüğü kitapları; Hasan Ali Toptaş da en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

  Bora Abdo ve Çiyil Kurtuluş kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.

  Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Sigrid Nunez, Şenay Eroğlu Aksoy, Serkan Türk, Derya Sönmez, Doğuş Benli, Tarkan Barlas, Deniz Saatkaya, Serhat Uyumaz, Tuğçe Yaşar, Hakan Sarıpolat, Ebru Elbaşıoğlu, Oğuz Tecimen, Burak Şentürk, Gamze Haklı Geray, Gülay Pamuk, Çilem Dilber.

Notos Öykü Dergisi Sayı: 81 Temmuz-Ağustos 2020 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.