sadsad x
asdasd

Tarihsel Çevre Koruma Politikaları Ankara

Net Kitaplık Yayıncılık

Mehmet Tunçer

Üretici Liste Fiyatı
63,00 TL
45,36 TL
Tarihsel Çevre Koruma Politikaları Ankara Hakkında Bilgiler
Türü: Türkiye Ekonomisi
Sayfa Sayısı: 152
ISBN: 9786052392485
Boyut: 13.5 x 21
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Mehmet Tunçer
Mehmet Tunçer
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tarihsel Çevre Koruma Politikaları Ankara Kısa Özet

  " Yeni şehircilikte yeni şehir kısımlarının kurulmasını eski kısmın yayılışından tamamen ayırmak lazımdır. Hatta nazari olarak eski şehir üzerine haddizatında bir cam levhası kapamalıdır. ... Eski şehre mümkün olduğu kadar fazla el sürmemek gerektir. Yeni kısmın imarının tekemmül ve terakkisinden sonra eski kısma münasip bir şekilde dikkatle bağlamak kabul olur. ... En mühim nokta eski kısmın karakterinin bozulmamasıdır. Bizim vazifemiz onun hususiyetini istikbal için saklamaktır..."
  Prof. Hermann JANSEN Ankara İmar Planı 1932.

  Ülkemiz zengin kültürel ve tarihsel geçmişi ile dünya ülkeleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bu kaynakların yeterince korunabildiği ve değerlendirilebildiğini söylemek zordur. Bu kitapta; "Ankara Tarihi Kent Dokusu" olarak tanımlanan "Eski Ankara" ve bunun önemli bir kesimini içeren "ULUS TARİHİ KENT MERKEZİ" ile "Hacıbayram Camii ve Suluhan Çevresi" ve "Ankara Kaleiçi" nin korunmasına yönelik olarak yerel ve merkezi yönetimin uyguladığı politikaların zaman içinde uğradığı dönüşümler bu süreç içinde yapılan planlı ve plansız çeşitli uygulamalar ele alınacaktır. Kitapta Cumhuriyet`in ilk planlı yaklaşımlarından 1990`lı yılların ortalarına kadar yapılan uygulamalar zengin bir görsel malzeme ile beraber sunulmaktadır. Kullanılan kaynaklar özellikle örnek çalışmaların ele alındığı bölümlerde kurul kararları yayınlanmamış raporlar fotoğraflar vb. özgün kaynaklardır.

  Kamunun konuya yaklaşımı ile tarihi çevre koruma olgusunun çeşitli boyutları Ankara örneğinde sergilenerek yeni politikalar geliştirilmeye çalışılmıştır.

Tarihsel Çevre Koruma Politikaları Ankara Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.