sadsad x
asdasd
Üretici Liste Fiyatı
155,00 TL
142,60 TL
%8 indirim
Uluslararası Hukuk – I Hakkında Bilgiler
Türü: Hukuk Üzerine
Sayfa Sayısı: 360
ISBN: 9789750270819
Boyut: 16 x 24
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Yusuf Aksar
Yusuf Aksar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Uluslararası Hukuk – I Kısa Özet

  Uluslararası hukuku, teori ve uygulaması ile birlikte ele alan Teoride ve Uygulamada Uluslararası Hukuk-I adlı çalışma, en son gelişme ve olayları içerecek şekilde yeniden gözden geçirilmiş ve önemli ölçüde güncellenmiştir. Bu anlamda, altıncı basıda, ortaya çıkan yeni gelişmelerle ilgili bilimsel çalışmalar ile ulusal ve uluslararası yargı kararları ve uygulamalara yer verilmiştir. Altıncı Basıda dikkat çeken güncellemeler arasında öne çıkan konular arasında şu hususlar belirtilebilir:

  - Uluslararası Hukuk Sistemi ve Uluslararası Toplum bağlamında, COVİD-19 pandemi sürecinin Uluslararası Hukuk Sistemi`nde ne gibi etkilerinin olabileceği, uluslararası toplumun karşılaşabileceği yeni sorunlar ile çözümünde mevcut uluslararası hukuk kurallarının yeniden düzenlenmesi ve yorumlanması gereği üzerinde durulmuştur.

  - Uluslararası hukukun kaynakları anlamında soft law belgelerin artan önemine vurgu yapılırken, andlaşmalar hukuku bağlamında devlet uygulamaları ile yargı kararlarına ağırlık verilmiştir. İşbu noktada, mutabakat muhtırası (memorandum of understanding) adıyla anılan uluslararası hukuk metinlerinin Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi kararlarında nasıl yorumlandığı hususu, 27 Kasım 2019`da imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz`de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası açısından da ele alınarak detaylı şekilde incelenmiştir.

  - Uluslararası hukukta kişilik ve devlet ile ülkesi anlamında, Uluslararası Ceza Mahkemesi`nin Situation in Palestine kapsamında I No.lu Dava Dairesinin 5 Şubat 2021 tarihli kararına dikkat çekilmiştir.

  - Uluslararası Hukuk-Ulusal Hukuk arasındaki ilişkiler kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi`nin Türk Hukuk Sistemi`nde ne gibi uygulamalara sebebiyet verdiğinin bir göstergesi olarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının Türk Hukuku`nda Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile uygulama alanı bulması konularına dikkat çekilirken, özellikle 6415 ve 7262 Sayılı Kanunlara uygulama örnekleri olarak değinilmiştir.

  - Uluslararası Hukuk Sistemi`nin öngörmüş olduğu düzenlemelerin, ulusal hukuk sistemleri tarafından uygulanmasının en son ve en güzel örneklerinden birini teşkil eden 24 Şubat 2021 tarihli Almanya`nın Koblenz kentindeki Koblenz Yüksek (İstinaf) Mahkemesi`nin evrensel yargı yetkisine dayanarak Suriye`de işlenen uluslararası suçlar sebebiyle bireylerin sorumluluğu anlamında, Suriyeli devlet görevlisi Eyad al-Gharib hakkında vermiş olduğu tarihi nitelikli mahkumiyet kararı ve uluslararası hukuktaki anlam ve önemi üzerinde durulmuştur.

  Konu Başlıkları
  Uluslararası Hukuk Sistemi ve Uluslararası Toplum
  Uluslararası Hukukun Kaynakları
  Andlaşmalar Hukuku
  Uluslararası Hukuk – Ulusal Hukuk
  Uluslararası Hukuk Kişileri ve Tanıma
  Ülke
  Yetki

Uluslararası Hukuk – I Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.