Jale Sancak

Biyografi

Yazmaya şiirle başladı. Şiirleri 80’li yıllarda edebiyat dergilerinde yayımlandı, radyofonik oyunları ise TRT radyolarında oynandı. İstanbul Televizyonu’nda yayınlanan “Ömrüm Ömrüm” programında danışman ve metin yazarı olarak görev aldı. Açık Radyo’da kültür sanat ve söyleşi programları hazırlayıp sundu. Mırıl Mırıl Münevver adlı öyküsü TV filmi olarak çekildi. İlk üç kitabı ise Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Daha sonraki öyküleri Sel Yayıncılık, Doğan Kitap ve Kırmızı Kedi yayınevleri tarafından kitaplaştırıldı. 2001 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, 2014 yılında Fırtına Takvimi adlı romanıyla Duygu Asena Roman Ödülü’ne değer bulundu. Yapıtları Almanca ve Bulgarcaya çevrildi ve bu ülkelerde kitap olarak yayımlandı. Konuk yazar olarak Almanya’nın çeşitli kentlerinde edebiyat günlerine ve okumalarına katıldı. Galapera Kütür Sanat Derneğinin başkanı ve Galapera  Sanatevi’nin kurucusudur.

2015 yılında Tiyatro Kara Kutu’da yazdığı tek kişilik oyunu yönetti ve oynadı. Halen tiyatro çalışmalarına oyun yazarı olarak devam etmektedir. 2017 yılında yayımlanan Uyanan Güzel romanı 2018 Attila İlhan roman ödülüne değer bulunmuştur.  

* Size okumayı sevdiren kitaplar?

Çocukken başlayan okuma yolculuğumun ilkleri ve en çok sevdiklerim: Küçük Prenses Sara, Peter Pan, Gökten İnen Melek Mary Poppins

* Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?

Pek çok kitapla elbette, öykü, roman, ara ara felsefi ve kuramsal  kitaplar ama ilk gençlik dönemi daha çok şiirle, şiir kitaplarıyla yolculuk dönemiydi. Nazım Hikmet, Attila İlhan, Edip Cansever. Kimi Fransız şairlerin şiirleri.

* Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Düşünme biçimimi, hayata, dünyaya bakışımı değiştirenbirçok kitap oldu zaman içinde.Bunların ilki, on iki yaşlarındaydım, Reşat Nuri’nin Çalıkuşu romanıydı. Hep çok önemserim bu romanı.Bir önceki sorunuzda yanıtladığım gibi yetmişli yıllarda ise şiirler, eş zamanlı olarak da, Panait İstirati’nin kitapları,  Erdal Öz’ün Yaralısın, Sevgi Soysal Yürümek,Füruzan’dan 47'liler şimdi hatırladıklarım, ilk aklıma gelenler.

* Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?

Herkes yazabilir, yazılanlar yayımlanabilecek düzeye ulaşmışsa kitaplaştırılabilir de, ne var ki yaratıcılık yetisi değil de yetenek dediğimiz ve tam olarak ne olduğunu açıklayamadığımız o özelliğin doğuştan olduğu görüşünü doğru buluyorum ben.

* Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız?

Ayırt etmesi güç sahiden de. Yazarken keyif almaktan çok  benien çok heyecanlandıranlar Tanrı Kent, Surdibi’nde Çilingir Muhabbeti, Belki Yarın oldu.

* Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı?

Evet şu anda iki metin üzerinde çalışıyorum. Biri tiyatro oyunu biri roman. Sanırım romanı yaz sonunda bitirmiş olurum.

* Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?

Son zamanlarda okuyup sevdiğim kitapların adını vereyim. Kâğıt Ev, Yeraltı Demiryolu, Manves City, Hayvan Müzesi.

* Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?

Hemen her yazdığını okuduğum -okumak istediğim yazarların adlarını sayabilirim yanıt olarak. Sait Faik, Leyla Erbil, Ferit Edgü, Bilge Karasu, Thomas Bernhard, İngeborg Bachmann, Marquez, Saramago, A.Tabucchi, İtaloCalvino.

* Kendi paranızla aldığınız ilk kitap?

Bunu hatırlamak kolay değil bunca yıl sonra. Sanırım Selim İleri’nin bir kitabıydı.

* Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler?

Birkaç kez oldu. Gene de bu konuda ad vermek istemem. Kitaba karşı bir ön yargı oluşturmamak gerektiğine inanıyorum.

* Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar?

Kapak önemli elbette, lâkin hiç olmadı böyle bir şey.

* Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları?

Peter Pan, Alice, Küçük Kadınlar’dan Jo,  AnnaKarenina, Pereira, Bir Gün Tekbaşına’daki Günsel, Bir Düğün Gecesi’ndaki Tezel, Kalan romanındaki Lahzen, Cüce’deki Zenime.

* Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar?

Ağlanacak halimize güldüren mizahi romanlar, öyküler.

* On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar?

Gereklilikten değil bağı yeniden okuma isteği üzerinden kuralım. O  zaman ya hatırlamak istiyoruzdur türlü nedenlerle ya da özlemişizdir o tadı. Ben çok Edip Cansever şiirlerini, Sait Faik öykülerini tekrar tekrar okuyorum.

* Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar?

Türk edebiyatının dünden bugüne birçok yazarı diyebilirim. Hak ettikleri değeri göremeyişlerinin sebebi ise ne yazık ki diliyle, kurgusuyla, anlatma biçimleriyle yaratıcı ve özgün, meseleleriyle derin oluşları.

* Gelecekte adını daha çok duyacağımızı düşündüğünüz genç yazarlar?

Bunu şimdi bugünden kestirebilmek pek mümkün değil. Ancak verimlerine devam ettiklerinde bir şey söylenebilir kanısındayım. Hemen şunu eklemeliyim tabi, günümüz genç kuşak yazarlar arasında çok iyi öykücüler var. Çok sevindirici bu.

Jale Sancak Kitapları Tümünü Gör