Hilal Kahraman

Biyografi

Merhabalar, ismim Zeynep Hilal Kahraman. Şu an Martı Yayın Grubu'nda Telif Hakları Asistanı olarak çalışıyorum. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünü "Onur Öğrencisi" olarak bitirdim. Küçüklüğümden beri bir şeyler araştırmayı ve kitap okumayı çok sevdiğim için bana yeni dünyalar gösteren kitapların yeri hayatımda hep ayrıydı. Araştırma ve hayatın içinde yer alma isteği ile girdiğim Gazetecilik bölümünde gerek sektörün gerek de yayıncılık adına aldığım derslerin üzerimdeki etkisiyle 2. sınıftan itibaren kendime tek bir amaç koydum o da  mutlaka kitaplarla ilgili bir iş yapmaktı. Bir kitabın okuyucunun eline geçene kadar yaşadığı tüm süreçler bana her zaman büyüleyici gelmiştir. Bunun bir parçası olmak istediğim için mezun olduktan sonra yayıncılık sektörüne geçiş yaptım ve uzun bir süre de bu sektörün bir parçası olmak istiyorum.

* Size okumayı sevdiren ilk kitap?

İlk okuduğum kitabı hatırlamam mümkün değil ama çocukluğumu değiştiren kitap benim için Ferenc Molnar'ın Pal Sokağı Çocukları kitabı olmuştur. Pal Sokağı Çocukları’nı okuduktan sonra hissettiğim duygular o kadar yoğundu ki bu hisleri yeniden yaşamak için bir arayışa girdim ve artık elinden kitap düşmeyen bir çocuk haline geldim.

* Sonrasında okuma serüveniniz nasıl devam etti?  

Uzun bir süre macera ve keşif temalı kitaplar okudum ve akabinde her Türk genci gibi İpek Ongun kitapları ile tanıştım. İpek Ongun sayesinde okuma alışkanlığım değişti diyebilirim tabi peşinden Jane Austen ve Tolkien...  Bu yazarlar farklı türlere olan iştahımın kaynağı oldu diyebilirim. Şuan neredeyse her türden kitap okuyorum tabi ki benim için yeri ayrı olan türler ve yazarlar var ama hiçbir zaman sadece klasik ya da sadece fantastik okuyan bir insan olmadım.

* Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Bir kitap okudum hayatım değişti diyemem ama size dört kitap verebilirim. İlk olarak Jane Austen'in Gurur ve Önyargı kitabı, Halide Edip Adıvar'ın Vurun Kahpeye kitabı, sonra Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi serisi ve son olarak Hanya Yanagihara'nın Değersiz Bir Hayat kitabı için evet bu kitaplar hayatımı değiştirdi diyebilirim. Bu kitapları okuduktan sonra hayata bakış açım değişmiş olabilir. Elizabeth Bennet'in güçlü duruşuna, LOTR evreninin yaratıcılığına ve Değersiz Bir Hayat’taki Jude'un yaşadığı tüm duygulara ayrı ayrı hayran kaldım. Belki bu listeye George Orwell’in 1984 kitabını da ekleyebilirim. Bana göre 1984 içinde bulunduğumuz toplum yapısını kökünden sarsan bir romandır.  Kısa bir özet verecek olursam Jane Austen bana güçlü olmayı, Halide Edip savaşmayı, George Orwell sorgulamayı, Tolkien hayal etmeyi ve Hanya Yanagihara da kalp kırıklığını öğretti diyebilirim.

* Editör olmaya nasıl karar verdiniz?

Kendimi bildim bileli kitap okumayı her zaman çok sevmişimdir. Üniversiteden sonra kitaplara daha eleştirel bir gözle bakmaya, gerek kitabın kendisinde gerek de sektördeki eksiklikler üstünde kafa yormaya başladım. Belli bir süreden sonra zaten kafamda her şey belli olmuştu. Özellikle son senemde yayıncılık sektöründen edindiğim arkadaşlarımın da etkisiyle kesin bir karar verdim ve bu sektöre katıldım. Kısaca üniversite beni yayıncılık sektörüne taşıdı diyebilirim.

* Bir editörün 24 saati nasıl geçiyor? 

Telif asistanı olduğum için benim işim daha çok yabancı kitaplar/ajanslar ile. Genellikle kitap araştırması yapar, bulduğum kitapların telif durumlarını öğrenir ve hakları müsait olan kitapları okuyup incelemesini yaparım. Bu inceleme sonucunda kitap bende olumlu bir etki bıraktıysa, genel yayın yönetmeni ve editörlerden onay aldıysa kitabın haklarını almak için teklif hazırlar yerli temsilciler/yabancı ajanslarla görüşürüm. Bir kitabın yayınevi mutfağından çıkıp okuyucuya ulaşma sürecinin bir parçası olmak oldukça heyecanlı bir şey. Telif hakları asistanı olarak tamamen yeni bir kitabı Türk okuyucuyla buluşturup ortaya çıkarmak bana büyüleyici geliyor.

* Hazırlamaktan en çok keyif aldığınız kitaplar?

Editörlüğünü yapmasam da incelemekten en çok hoşlandığım kitaplar için Genç-Yetişkin fantastik diyebilirim. Genellikle Genç-Yetişkin ve Kurgu Dışı kitaplar ile ilgileniyorum. En çok keyif aldıklarımın fantastik ve feminizm temalı kitaplar olduğunu söyleyebilirim özellikle ikisi bir aradaysa tadından yenmez. Kitaplarda temsilin artması gerektiğini düşünüyor ve ona göre kitap seçmeye çalışıyorum. Artık kitaplarda  psikolojik rahatsızlıklar, LGBT, feminizm ve toplumsal konular daha da öne çıkmalı, okuduğumuz kurgu bir kitap olsa da verdiği mesajlar ile bilinçlenmeliyiz.  

* Mutfakta neler pişiyor? Yayın programınızdaki en heyecan verici kitaplar?

Editör olmadığım için ben hazırlamasam da şu sıralar mutfağımızda olan ve beni en çok heyecanlandıran iki kitap mevcut. Leigh Bardugo'dan “King of Scars” ve Roxane Gay'in “Bad Feminist” kitapları için gün sayıyor durumdayım. Feminist yazar Roxane Gay'in kalemine daha önce yine yayınevimizden çıkan Kafes kitabı ile vurulmuştum. Topluma bakışı ve yaptığı eleştiriler ile favori feminist yazarlarımdan biri oldu diyebilirim orijinal dilde okuduğum “Bad Feminist” kitabını basıldıktan sonra bir de Türkçe okumak için sabırsızlanıyorum. Leigh Bardugo ise fantastiğin özellikle genç yetişkindeki en iyi temsilcilerinden diyebilirim Grisha serisi ile başladığımız bu yolculuğun “King of Scars” ile nereye gideceğini görmek için sabırsızlanıyorum.

* Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitap/lar?

Son zamanlarda Chimamanda Ngozi Adichie'nin We Should All Be Feminists ismindeki denemelerini elimden düşürmüyorum diyebilirim. Özellikle son dönemlerde Türk yazarlardan Seray Şahiner ve Mine Söğüt'ün kalemlerine bayılıyorum. Her zaman elimden düşürmediğim kitaplarım ise Hanya Yanagihara'nın Değersiz Bir Hayat ve Jane Austen'in Gurur ve Önyargı kitapları. Gururla söylüyorum şuan 14 kitaptan oluşan ama artmaya devam eden bir Gurur ve Önyargı koleksiyonum var.

* Uzman olduğunuz alanda önerebileceğiniz kitaplar?   

Daha çok Genç-Yetişkin ile ilgilendiğim için o türden öneri yapmam daha doğru olur diye düşünüyorum. Bence mutlaka okunacaklar listenize Sarah J. Maas'ın ve Leigh Bardugo'nun kitaplarını ayrıca Robin Roe'nun Kafeslerimin Listesi kitabını ekleyin. Yetişkin olarak da Tolkien ve George R.R. Martin'i söylemeden geçemem fantastik seviyorsanız mutlaka okumalısınız. Tabii ki Hanya Yanagihara'nın Değersiz Bir Hayat'ı ve Roxane Gay'in Kafes'i de bu listeye ekliyorum.

Hilal Kahraman Kitapları Tümünü Gör