Özlem Küskü

Biyografi

1984 yılında Beykoz’da doğdu. Ege Üniversitesi Kimya Bölümünü bitirdi. Yine aynı üniversitede Eğitim Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı. 2009 yılında medya sektöründe çalışmaya başladı. Skyturk360 televizyon kanalında 5 yıl süreyle haber programları yapımcılığı ve editörlüğü görevlerini üstlendi. Çok sayıda belgeselde yapımcılık yaptı. 2015 yılında yayıncılık dünyasına geçti. 2017 yılından beri Destek Yayınları’nda yayın koordinatörü ve editör olarak çalışıyor. Ayrıca Beyaz Baykuş Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmenliğini sürdürüyor ve çeviri kitapları yayıma hazırlıyor.

KATKIDA BULUNDUĞUM ESERLER: Ali Demirsoy-Evrim Asi Kitap, İnsan Her Koşulda-Ayşe Bilge Selçuk, Şampiyon Geni-Korkut Ulucan, İktisattan Çıkış-Emre Alkin, Çocuklu Hayat-Yankı Yazgan, Yaşamsal Satranç-Talat Çiftçi, Asi Peygamberler-Çağrı Dörter, Hayır Diyebilme Sanatı-Müthiş Psikoloji, Carl Gustav Jung ve Hermann Hesse-İki Dostun Anıları- Miguel Serrano, Roket Milyarderleri-Tim Fernolz, Safsatalar-Tevfik Uyar, Son İnsan-Tolga Yücel, Geçecek mi-Gökhan Çınar, Kendine İyi Davran Güzel İnsan-Beyhan Budak, Düştüğünde Kalkarsan Hayat Güzeldir-Esra Ezmeci, Popüler Diyetlerin Toplu Mezarlığı-Oytun Erbaş, Yeni Bir Ben-Merve Öztürk, Ay Ritüelleri-Nuray Sayarı, Bilinç-Sultan Tarlacı, Akıllı Ol İnsan Ol-Cem Kınay, En Çok Ben Eğlendim-İzzet Çapa, Ayşe Aslı Bozdağ-Seni Sana Geri Vereceğim, Aşmam Gereken Okyanuslar Var-Gülin Bozkurt, Bırak Sokaklar Anlatsın Bizi-Önder Abay, Ortalıkta Adam mı Yok-Nora Romi, İnsan İnsanı Acıtır-Yelda Kırçuval, Guy Finley kitapları, Klasikler dizisi

* Size okumayı sevdiren ilk kitap?

Jules Verne-80 Günde Devri Alem

 * Sonrasında okuma serüveniniz nasıl devam etti?  

İlkokul 4. Sınıfta öğretmenimin beni kütüphane koluna seçmesiyle bir dolap dolusu kitabım oldu. Anahtarı da bendeydi. Jules Verne ile başlayan kitap okuma yolculuğuma masallar, öyküler ve romanlar eklendi. O günden sonra da kitaplar her zaman hayatımda oldu.

 * Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitap/lar?

Çok güzel kitaplar okudum ve hepsi bende başka bir parçayı değiştirdi. O yüzden tek bir kitap diyemem. Dante İlahi Komedya,Dostoyevski Suç ve Ceza, Herman Melville Moby Dick, Louis Ferdinand Celine Gecenin Sonuna Yolculuk, Arthur C. Clarke 2001:Bir Uzay Destanı, Antoine de Saint-Exupéry İnsanların Dünyası, Oğuz Atay Tutunamayanlar, Sartre Bulantı, Carl Gustav Jung kitapları.

* Editör olmaya nasıl karar verdiniz?

Doğal eğilimin olasılıklarla buluşmasıyla.

* Bir editörün 24 saati nasıl geçiyor? 

Normal bir çalışma günüm şöyle geçiyor: Sabah güne erken başlarım. Masaya oturmadan önce haftada 2-3 gün en azından 1-2 saat sabah yürüyüşüne çıkarım. Çalıştığım dosyaya göre günlük çalışma saatlerim değişir. Katı bir rutini takip etmemeye çalışırım, hem kitabın doğası hem de kendi doğam gereği neye ihtiyaç varsa sezgisel olarak karar veririm. Ancak yine de günlük okuma ve çalışma sürem 8-12 saati bulur. Çalışırken genelde Bach dinlerim, bana çok iyi gelir.Hemen her gün-o aralık neye odaklandıysam bazen roman bazen psikoloji- kendi sevdiğim türe özgü okumalar yaparım, film izlerim. Bunun dışında zihnimi boşaltmak için farklı insanlarla bir araya gelmeye çalışır, fırsat buldukça yeni yerler görmeyi severim.Bir de hiçbir şey yapmadan duracağım özel zaman dilimleri yaratırım.

* Hazırlamaktan en çok keyif aldığınız kitaplar?

Hazırladığım her kitapta yeni bir şey öğreniyorum, benim için hiçbir yerde fakültesi bulunmayan bir okul gibi editörlük. Ağırlıklı olarak psikoloji, bilim, araştırma ve kurgu türündeki kitapları hazırlamayı çok seviyorum.

* Mutfakta neler pişiyor? Yayın programınızdaki en heyecan verici kitaplar?

Yakın zamanda yeni bir diziye başladık. Epiktetus’la başlattığımız bir düşünce dizisi gibi düşünebilirsiniz. Seriye ben de bir Seneca kitabı hazırladım. Devamında dünyaya fikirleriyle yön vermiş pek çok kişi de yer alacak. Bunun dışında yine çok yakın zamanda önemli bir psikoloji profesörünün kitabının editörlüğünü üstlendim. Ayşe Bilge Selçuk’tan İnsan Her Koşulda bana hem okuma hem de çalışma aşısından büyük zevk verdi. Bir de yakın zamanda Miguel Serrano’nun bir anı kitabını yayımladık. Jung ve Hesse-İki Dostun Anıları kitabı, iki dâhiye dair çok büyüleyici bir yolculuktu bana göre.

* Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitap/lar?

Birkaç ay öncesinde çalıştığım bir kitaptan dolayı uzun tasavvuf okumaları yapmıştım.Şu sıra tamamen romanlara dönmüş durumdayım. Modern klasiklerden ya da ödüllü kitaplardan gidiyorum. Madeline Miller’dan Kirke, Antoni Casas Ros’tan Almadovar Teoremi, Jennifer Clement’in Kadınlar Ormanı en son okuduklarımdan. Sırada bekleyenler Sophie Mackintosh’tan Su Kürü, Alice Miller’dan Beden Asla Yalan Söylemez ve Nihan Kaya’dan İyi Aile Yoktur. Bir de çizgi romanlar var elbette. Şu an okuduğum BAOBAB’dan çıkmış Etienne Davodeau, Richard Leroy’dan Cahiller. Bir de dönüp dolaşıp okuduklarım var: Kurtlarla Koşan Kadınlar, Engin Gençtan’dan İnsan Olmak ve Hayat, Edip Cansever şiirleri.

* Uzman olduğunuz alanda önerebileceğiniz kitaplar?   

Belki de her alanda işimize yarayacak bir şey olan yaratıcılıkla, bunun dışında yazma ve sanatla ilgili kitaplar önerebilirim. Rollo May Yaratma Cesareti, Büyübozumu-Yaratıcı Yazarlık Murat Gülsoy, Andrei Tarkovsky Mühürlenmiş Zaman, Saf ve Düşünceli Romancı Orhan Pamuk, Joseph Campbell Kahramanın Sonsuz Yolculuğu, Ursula K. Le Guin Dümeni Yaratıcılığa Kırmak

Özlem Küskü Kitapları Tümünü Gör