Gamze Büyükkaya

Biyografi

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünden mezun oldu.

Bir süre Cumhuriyet Gazetesi’nin kültür-sanat servisinde stajyer olarak çalıştı. Halen Martı Yayınları’ndaki editörlük görevine devam etmekte.

*Size okumayı sevdiren ilk kitap?

Halit Ziya Uşaklıgil - Mai ve Siyah

*Sonrasında okuma serüveniniz nasıl devam etti?

Sanırım benim için ilk olarak babamın kitaplığındaki kitaplara duyduğum merakla başladı bu serüven. Çocuk yaşta olmama rağmen Aziz Nesin, Gündüz Vassaf gibi yazarların eserlerini ara sıra okumaya yeltendiğimde, yazım dilleri ağır gelmiş olsa da epey ilgimi çektiklerini hatırlıyorum. Sonrasında da birçok farklı türden kitap okuyarak hangisine daha yoğun ilgi duyduğumu keşfetmeye başlamıştım.

*Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Hayatımı değiştirmesinden ziyade beni oldukça etkileyen, zaman zaman açıp tekrar okuma ihtiyacı duyduğum kitaplar var. Gündüz Vassaf’ın Cehenneme Övgü, Cennetin Dibi, JackLondon’ın Martin Eden, Jeanette Winterson’ın Normal Olmak Varken Neden Mutlu Olasın, Melek Özlem Sezer’in Masallar ve Toplumsal Cinsiyet adlı kitapları bunlardan birkaçı.

*Editör olmaya nasıl karar verdiniz?

Edebiyata olan ilgim sebebiyle üniversite tercihimi de bu yönde yaparak Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünden mezun oldum. Edebiyatla bir şekilde bağlantılı herhangi bir mesleğe yönelmek istediğime okul yıllarımda karar vermiştim zaten. Stajımı Cumhuriyet Gazetesi’nin kültür-sanat bölümünde yaptıktan sonra da editör olmak istediğimden artık tam olarak emindim.

*Hazırlamaktan en çok keyif aldığınız kitaplar?

Kurgu dışı ya da distopya türündeki kitapların editörlüğünü yapmak oldukça keyif verici. Tim Peake’in Bir Astronota Sorun: Uzayda Yaşam Rehberim adlı kitabını hazırlarken uzaya ve astronot olmaya dair pek çok ilginç ve komik detayı öğrenme fırsatı bulmuştum. Paolo Bacigalupi’nin Suda Bıçak İzleri adlı kitabı da distopya türünde hazırladığım etkileyici kitaplardan biriydi.

*Mutfakta neler pişiyor? Yayın programınızdaki en heyecan verici kitaplar?

Şu sıralar, daha önce üç kitaplık serisini yayımladığımız Alma Katsu’nun yeni kitabı The Hunger’ı hazırlama aşamasındayım. Katsu, tarihte Donner Party adıyla da bilinen, 1846 yılında Kaliforniya’ya ulaşmak için yola çıkan Amerikalı bir göçmen grubunun başına gelen ürkütücü bir trajediyi romanına uyarlamış. Kanibalizmi konu edinmesi ve yaşanmış bir trajediden yola çıkması bakımından benim için epey merak uyandıran bir kitap.

*Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitap/lar?

Christopher Ryan ve Cacilda Jethá’nın birlikte kaleme aldıkları Cinselliğin Şafağı adlı kitap.

* Uzman olduğunuz alanda önerebileceğiniz kitaplar?   

Yetişkin roman kategorisindeki kitapların editörlüğünü yaptığımdan, ilk olarak yayınevimizin en çok ilgi gören ve okunan yazarlarının kitaplarını önerebilirim. Markus Zusak, Lisa Gardner, Harlan Coben veTess Gerritsen uluslararası alanda birçok ödül kazanmış, kitapları sinemaya ya da televizyona uyarlanmış yazarlarımızdan. Bunun dışında farklı türlerden önerebileceğim yazar ve kitapları;

Gamze Büyükkaya Kitapları Tümünü Gör