Hümanur Turan

Biyografi

Merhaba! Ben Hümanur Turan. Kitaplarla olan serüvenim çocukluğumda başladı ve İstanbul Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne girmemle devam etti. Bölümümün de yardımıyla ilerlediğim yol, beni yayıncılık sektörüne yöneltti ve şu an Martı Yayınları’nda editör olarak çalışıyorum.

Mesleğimin bana verdiği yetkiye dayanarak şunu eklemek istiyorum: Kitaplar sizi kutsasın!

* Size okumayı sevdiren ilk kitap?

İpek Ongun - Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisi. Ortaokulda teyzemin kitaplığında rastlamış, çok da severek okumuştum. Kitapların en yakın arkadaşım olabileceğini fark ettiren bir kitap serisiydi benim için.

* Sonrasında okuma serüveniniz nasıl devam etti?  

Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisiyle başladığını söyleyebileceğim kitaplarla olan serüvenim, kitapçıları gezip kitap bakma isteğimin körüklenmesiyle devam etti. Kitapçıları gezip, kitapların oldukça geniş ve dolu dünyasını keşfedince de kitaplar, hayatımın vazgeçilmezi haline geldi…

* Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Böyle bir şey diyemem sanırım. Çünkü her kitap, her tür ayrı bir yere sahip bende. Hepsi benim bebeklerim!

* Editör olmaya nasıl karar verdiniz?

Editör olmaya karar verdim diyemem aslında. Üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı okumamın, her zaman kitapların içinde yaşamayı istediğimi fark ettirmede payı büyük. “O zaman editör olmalıyım!” gibi bir düşüncem olmadı, yürüdüğüm yol beni editörlüğe yönlendirdi diyebilirim.

* Bir editörün 24 saati nasıl geçiyor? 

Bir editör olarak hayatım kitapların etrafında dönüyor. Evet, bunu duymak pek şaşırtıcı değil. Ancak söylemeye çalıştığım şey şu: Editörlüğünü yaptığım kitapla mesai saatlerim içerisinde ilgilenip akşam çok farklı bir hayat yaşamıyorum. Ofisten çıkmış olsam da kitap araştırma ve inceleme süreci devam ediyor. Ne de olsa editörlük kendini sürekli güncel tutman gereken bir meslek…

* Hazırlamaktan en çok keyif aldığınız kitaplar?

Açıkçası alanımdaki çoğu kitabı hazırlamaktan çok keyif alıyorum. Bunun sebebini de temel olarak bir kitap hazırlıyor oluşumdan aldığım zevke bağlayabilirim. Demek istediğim, bir kitapkurdu olarak herhangi bir kitabın üretiminde katkım olması bile çok büyük bir zevk!

* Mutfakta neler pişiyor? Yayın programınızdaki en heyecan verici kitaplar?

Çok da spoiler vermeden, son dönemlerde harika fantastik ve çağdaş romanlar pişirmeye çalıştığımı söyleyebilirim. Ben bu süreçte çok heyecanlı ve istekliyim, umarım okurlar da süreç sonunda önlerine gelen yemeği çok beğenirler.

* Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?

Harry Potter serisini yeniden okumaya başladım ve kitapları elimden bırakamıyorum…

* Uzman olduğunuz alanda önerebileceğiniz kitaplar?   

Bir Genç-Yetişkin editörü olarak önerebileceğim kitaplar şu şekilde:

  • Leigh Bardugo - Grisha ve Sahte Krallık Serisi
  • RickRiordan - Kane Günceleri ve Percy Jackson Serisi
  • J.R.R. Tolkien - Hobit (Evet, biliyorum, çok klasik…)
  • J.K. Rowling - Harry Potter (Yine bir klasik ama bu listeye koymasam olmazdı.)
  • Sarah Jio’nun tüm kitapları… (Geçmişle günümüzün harika bir hikâye bazında sentezlenmesini sevenler kesinlikle bakmalı!)
  • Jojo Moyes - Senden Önce Ben & Senden Sonra Ben

Bu liste uzayıp gidecek gibi, o yüzden şimdilik bırakıyorum. Daha fazla öneri için oluşturduğum setlere bakabilir, ileride oluşturacaklarım için de takipte kalabilirsiniz! 😊

 

Hümanur Turan Kitapları Tümünü Gör