Melekber Deniz

Biyografi

7 Ocak 1987'de Bulgaristan'da doğdum. İlk ve ortaokulu Eskişehir'de, liseyi Antalya'da bitirdikten sonra 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirdim. Evliyim ve 6 yaşında bir oğlum var. İstanbul'da diyetisyen olarak kendi ofisimde çalışıyorum. Yazmaya çocukluğumdan beri merakım vardı. Konuşarak değil de yazarak derdini anlatanlardanım. 2018 yılının Nisan ayında Wattpad uygulaması üzerinden angelllber26  rumuzu ile ilk hikâyesini yazmaya başladım. Kısa sürede yedi hikâye yazdım. Uygulama üzerinden hala yazmaya devam ediyorum. Kalbimi Geri Verir misin? benim ilk kitabım. 

*Size okumayı sevdiren kitaplar?

Ortaokul döneminin ortalarına kadar elimdeki kitabı süründürürdüm. Severek okuduğum seri Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisiydi. Ama okumanın sağladığı sınırsızlığa lise hazırlıkta nail olabildim. Yılbaşı çekilişinde başka sınıfta olan bir arkadaşıma J.K.Rowling/Harry Potter - Felsefe Taşı kitabı hediye gelmişti. Bir kitap hediye olabiliyormuş ben 2002'de öğrendim. Rica edip okumak istediğimde artık iflah olmaz şekilde seri okuyucu olmuştum.

*Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?  

Sonrasında Harry Potter'ın çıkan her kitabını bekletmeden alıp okudum ve ilk dört kitabı dışında belli aralıklarla çıktı benim ona rastladığım dönemde. Fantastik kurgulara merakım arttı. Ancak okumak için sevmediğim bir tür yok. Lisede herkesin bitmez dediği Suç ve Ceza'yı ben başından kalkmadan, bayılarak bitirdim. Nora Roberts, StephenKing, Agatha Christie ile devam ettim. Tarihi romanlar, yerli edebiyat, tabii aşk/romantik kurgular da sevdiklerim arasında. Liseden sonra her fırsatta okudum. Boleyn kızları ve saraydaki entrikalar bitmek bilmedi. Brigitte Jones'un Günlüğü'ne yazdıkları beni benden aldı. Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi'nden Grinin Elli Tonu'na kadar renkli ve geniş bir okuma paletim var. Son zamanlarda yazmaktan daha çok haz alsam da korku/gerilim, fantastik, romantik, tarihi romans, bilim kurgu, distopya türlerinde durmadan kitap alıyorum ve hepsini seyrek aralıklarla da olsa okumaya bayılıyorum.

*Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

İnsan ömrü, bir kitapla farkındalık geliştiremeyecek kadar karmaşık bence. Herkesin yaşadığı coğrafyaya bağlı olarak; farklı folklor, kültür, yargı, ahlak değerleri; farklı ilgi alanları, dertleri, kafa karışıklığı mevcut. Bir kitapla insan hayatının değişeceğine çok inanmıyorum; ama okunan her kitapla hayal gücünün gelişeceğine yürekten inanıyorum. Değişik bir yönden bakarsam etkisinden çıkamadığım çok kitap oldu: Kalbim Binlere Katıldığında, Suç ve Ceza, Köle, Senden Başka Yok, Simyacı, Olağanüstü Bir Gece başlıcaları...

*Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?

Ben elinde kalemle doğanı hiç görmedim. Eğitimin ailede başladığı bir gerçek. Fırsat verilmeyen, önü kesilen bireyin düşünceleri kafasının içinde hapsolmuşsa ne için doğduğunu bulması bile mucize. Yeteneğe, çok okumanın yazmayı da geliştirdiğine ise kesinlikle inanırım. Yazar doğulmaz belki; ama yazar olmak için doğan çok insan var. Ben kurgu okumak için üye olduğum wattpad uygulamasında ertesi gün yazmaya başladım. Buna ihtiyacım varmış gibi, nefes aldığımı hissederek gece gündüz yazdım. Yazma maceram yazarlığa dönüştü dersem daha doğru olur.

*Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız?

Neden sorulmasın? :) Tüm kurgularımı başını ve sonunu önceden tasarlayarak yazmaya başlıyorum. Keyif almadan yazılmaz diye düşünüyorum. Ama en çok şu an yazmakta olduğum Reyhan Göbekli karakterimi yazmaktan keyif alıyorum.

*Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı?

Mutfağımda pişmeyen yok. 2020 yılının tamamına yetecek bir menüm var. Çorbasından zeytinyağlısına, ana yemekten tatlısına kadar doyurucu hem de... Okurlarım Wattpad'de haftalık bölümlerle mutlular. Tabii hepsinin kitap kokusuyla buluşması benim için müjde olur.

*Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?

Okuduğum kitap hangisiyse bitmeden elimden düşmez. Şu sıralar Margaret Atwood'un Evlenilecek Kadın'ını okuyorum.

*Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?

Dostoyevski, Stefan Zweig, Zülfü Livaneli, J.K. Rowling, Balzac, Yaşar Kemal, Sabahattin Ali ilk aklıma gelenler. Bahsini ettiğim yazarların eserlerinin yanında bende iz bırakan kitaplar... İyi ki varlar.

*Kendi paranızla aldığınız ilk kitap?

Kendi paramla aldığım ilk kitap sanırım Perihan Mağden/ İki Genç Kızın Romanı'ydı.

*Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler?   

Başlayıp bitiremediğim hiçbir kitap olamaz. Başladıysam bitmiştir.

*Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar?

Kapak pek çok şeydir, ama her şey değildir. Kapağını beğenip elime alırım, konusu bana hitap etmezse satın almam. Kapaklar çok yanıltıcı olabiliyor.

*Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları?

Kurşun Asker, Serra Noyan, Harry Potter, Raskolnikov, Furukura, ek olarak kendi yazdığım tüm karakterler :)

*Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar?

Kasiyer son okuduğum aklımda en çok kalan. Şu sıralar kendi karakterim Reyhan'a çok gülüyorum.

*On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar?

Kesinlikle Suç ve Ceza, Olağanüstü Bir Gece. Karakter tahlili yapan yazarların tüm hikayelerine bayılıyorum gerçi. Dönüp dönüp okurum, yeni kitapları merak etmesem. 

*Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar?

Popüler kültür kitapları satışına bakıldığında bunlar, pek çok edebî eseri ya da insana kendini sorgulatan, ön yargıları yıkan kitapları geçiyordur belki, ama okuyan kitleye bakıldığında bence hak ettiği değeri o kitabı okumayı hak edenler veriyor zaten. Herkes derinliği anlayamaz, anlayanlarla yola devam etmek en iyisi.

*Gelecekte adını daha çok duyacağımızı düşündüğünüz genç yazarlar?

Umarım, Melekber Deniz.

Melekber Deniz Kitapları Tümünü Gör