Ayşegül Çiçekoğlu

Biyografi

İstanbul doğumluyum. Tüm öğrenim hayatım bu şehirde geçti. Evliyim. 24 yaşında bir kızım var. Son birkaç yıldır İstanbul, Ayvalık, Rize Fındıklı üçgeninde yaşıyorum. Uzun yıllar profesyonel iş yaşamında kaldıktan sonra 2013 yılında eşimin de teşvikiyle yazmaya başladım. İlk kitabım Bırakma Ellerimi 2015 yılında çıktı. Daha sonra sırasıyla İntikam, Sen Benim Kaderimsin, Tutkunun Savaşı, Affet, Kendi Düşen Ağlamaz, Sen Benim Nefesimsin, Benim Hayatım, Sevgimin Esareti, Gözyaşlarımız, Sensiz Geçen Yıllarım: Yankı, Sensiz Geçen Yıllarım: Ada, 8.15 Vapuru ve Senden Vazgeçmem kitaplarım yayınlandı.

*Size okumayı sevdiren kitaplar?

İlk okuduğum kitabı hatırlamıyorum. Okuduğum her kitap bana daha çok okuma hevesi verdi.

*Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?

Tür seçmeden tüm kitapları okumaya başladım. Lise yıllarında tüm klasikleri okumuştum. Yıllar geçince bir kere daha okudum ve daha farklı tatlar aldım. 

*Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Bana okumayı sevdiren kitap Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu kitabı oldu. 

*Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?

Doğulmadığının örneği benim galiba. Çok geç yaşta yazmaya başladım. Eşimin ısrarı olmasaydı yazmak aklımda bile yoktu. 
 
*Sorulmaz ama yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız? 

Hepsinden çok keyif aldım ama yazdıklarımın arasından bir tane seçmem gerekirse Gözyaşlarımız kitabını yazarken bambaşka bir keyif almıştım. Şimdi ondan bile daha keyif aldığım bir kitap yazdım.

*Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı?

Yeni kitabımız pişti. Yakında çıkacak. Onun heyecanını yaşarken yeni hayallere yelken açtım. Şu anda yeni bir kurgunun üzerine çalışıyordum. Aklımda bir sürü hikâye var. Olgunlaşmaya başladığında kâğıda dökülüyorlar.

*Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?

Yazmak çok vaktimi aldığı için şu sıralar fazla okuyamıyorum. Şu anda okuduğum kitap yazdığım hikayenin geçtiği ülkeyi tanıtan bir kitap. Takip ettiğim yazarlar var. Onların kitapları çıktığında hemen alıyorum. Yazmaktan vakit bulduğumda okuduğum kitap Elias Canetti’nin Körleşme kitabı.

*Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?

Glenn Meade’nin kitaplarını seviyorum. Kate Morton favori yazarım ve tüm kitapları. Maeve Binchy tüm kitaplarını okudum. Gabriel Garcia Marquez olmazsa olmaz dediğim bir yazar. 

*Kendi paranızla aldığınız ilk kitap?

Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu.

*Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler? 

Ne kadar sıkılırsam sıkılayım kitabı yarım bırakmayı sevmiyorum. Sadece o anda zamanı şimdi değil diyerek bırakıyorum ama birkaç ay sonra tekrar başlıyorum. Onun için de bitiremediğim kitap yok. Sadece elimde fazla kalan kitap var. 

*Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar?

Yok. Kapak ilk başta dikkatimi çekse de genelde alacağım kitapların arka yazılarını ve ilk bir iki sayfalarını okurum.  Ona göre alırım.

*Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları?

Oğuz Atay –Tutunamayanlar - Turgut Özben. 
Jose Mauro De Vasconcelos - Şeker Portakalı -  Zeze

*Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar?

Tebessüm ettiğim kitaplar oldu ama çok güldüren bir kitap okumadım.

*On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar?

Emily Bronte’nin Uğultulu Tepeler, Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık, Maeve Binchy’in Ateşböceklerinin Mevsimi, Oğuz Atay’in Tutunamayanlar’ı, Victor Hugo’nun Sefiller’i daha çok var ama bunları  tekrar tekrar okumayı seviyorum.

Ayşegül Çiçekoğlu Kitapları Tümünü Gör