Fatma Uğuz

Biyografi

1986 doğumluyum. İlk ve orta eğitimimi Denizli'de tamamlayıp 2009'da Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun oldum. 2013 yılında yüksek lisans eğitimimi tamamladım. İlk kitabım "Tekrar Ergen Olsam" 2017 yılında Martı Yayınları tarafından basıldı. Halen fizyoterapist olarak görevime ve lisansüstü eğitimime devam etmekteyim. Evli ve bir çocuk annesiyim.

 

*Size okumayı sevdiren kitaplar?

Paulo Coelho'nun Simyacı ve Hac, John Steinbeck'in Gazap Üzümleri ve Cennetin Doğusu kitapları.

*Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?

Klasiklerin ardından dönemin popüler kitaplarını okudum. Sonra tarih, siyaset ve kişisel gelişim kitaplarına merak saldım. Şimdiyse felsefe, psikoloji, din felsefesi, teosofi kitaplarının yanısıra eğitim kitapları okuyorum.

*Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Simyacı ve Sandra Ingerman'ın Şamanik Yolculuk kitapları.

*Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?

Bence yazar olunuyor. Ben çok küçük yaşlardan itibaren hikayeler yazmaya başladım. Ancak hep yazdıklarımı saklar kimseye okutmazdım. Hiç ciddi ciddi yazar olabileceğimi düşünmüyordum. Sonra toplumdaki yozlaşmışlıklar,  tüketime artan merak, değerlerin önemsizleşmesi ayrıca kitle iletişim araçlarıyla bunların pekiştirilmesinden rahatsız olup bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdim. Bu noktada bunu en iyi yazarak yapabileceğimi düşündüm ve internet üzerinden yazmaya başladım. Sonra da Martı Yayınları'na girdim.

*Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız?

Her yazdığım kitapta bir öncekinden daha çok keyif alıyorum.

*Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı?

Şu an bitirdiğim bir tane projem var. Daha önce yazdığım türden farklı, daha genele hitap eden, okurları şaşırtacak bir kitap oldu. En yakın zamanda ne zaman çıkacağı belli olacak. Ama tahminen çıkışı 2020'de olur. Ayrıca tür olarak Türkiye'de ilk olacak başka bir kitabı da yazmaya başladım.

*Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?

Şu sıralar eğitim ve pedagoji üzerine ders kitaplarını okuyorum. Şu an Oyun Terapisi adlı kitabı okuyorum. Ancak arada denk geldiğim felsefe ya da teosofi kitaplarını da dayanamayıp okumaya başlıyorum. Böylece birini bitirmeden tekine başlamış oluyorum. O yüzden şu an okuduğum kitabı okurken bir anda Rudolf Steiner'ın Kozmik Hafıza kitabına başlayıp bitirdim.

*Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?

Steinbeck ve Paulo Coelho benim olmazsa olmaz yazarlarım. Zaten bir yazarı çok beğendiysem tüm kitaplarını okuyorum. Ben akıcılık ve biraz da eğlenceli bir anlatıma alışmak için Harry Potter serisini de öneririm. 

*Kendi paranızla aldığınız ilk kitap?

Kendi kazandığım parayla değil de harçlığımla aldığım ilk kitap o dönem popüler olan Mavi Saçlı Kız

*Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler?

Yarıda bıraktığım klasik çok yok ama Otomatik Portakal'ı hamileyken okumaya çalışmıştım. Yarıda bıraktım.

*Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar?

Normalde okumak istediğim kitapları listeleyip kitabevine giderim. O listeye de hep yeni kitaplar eklenir, liste hiç bitmez. Kısaca hep alacağım kitap bellidir. Ama onun dışında kitabevinde gezinirken aklımı çelen kitaplar da olmuyor değil. Kapağını çok beğendiğim kitaplar oluyor. Ancak sırf kapağını beğendiğim için hiç kitap almadım. Ancak arkasını da okuyup kitapla ilgili bir fikir edinerek almışlığım var. En son o şekilde Anne Tuvaletim Var adında bir ebeveyn kitabı almıştım.

*Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları?

Beni en çok etkileyen, defalarca okuduğum aynı zamanda okuduğum ilk roman olan Örümcek Dede'deki Jerusha Abbott'u hiç unutamadım. Nedense onu çok sever ve eğlenceli bulurdum.

*Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar?

Gani Müjde: Seni Sevdiğimi Kimseye Söyleme Çünkü Ben Herkese Söyledim
Aziz Nesin: Şimdiki Çocuklar Harika
Aziz Nesin: Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
Aziz Nesin: Yüz Liraya Bir Deli

*On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar?

Paulo Coelho: Simyacı
Paulo Coelho: Veronica Ölmek İstiyor
Umberto Eco: Gülün Adı
Helena Petrova Blavatsky: Peçesiz Isis
Helena Petrova Blavatsky: Sessizliğin Sesi

*Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar?

O kadar çok hak ettiği değeri görmeyen yazar ve kitap var ki birini yazsam ötekine haksızlık olacak. Her popüler olan kitap değerli değil. Her değerli kitap da çok popüler olmuyor. Ancak bir kitap ya da yazarın değeri, az da olsa popüler olmazsa nasıl anlaşılacak, asıl sorun bu bence.

*Gelecekte adını daha çok duyacağımızı düşündüğünüz genç yazarlar?

Hakan Günday, Meryem Nart, Orçun Oğlakçıoğlu.

 

Fatma Uğuz Kitapları Tümünü Gör