İlkim Öz

Biyografi

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji bölümü mezunu Ankara doğumlu. ‘’Terapide 5 Soluk’’ adlı eseriyle Türkiye’de terapi öykülerini kaleme alan ilk Türk psikoterapisttir. Yayınlanmış 20 kitabı vardır. Çeşitli hastanelerin psikiyatri kliniklerinde klinik psikolog olarak görev aldı, eğitim kurumlarında çocuk ve ailelerle çalıştı. Yayınlanmış ve hala yayınlanmakta olan pek çok makalesi mevcuttur. Televizyon kanalları, haber bülten ve programlarında uzman konuk olarak görüşleri alınmaktadır. TRT Radyoları dahil, TRT FM ve pek çok özel radyoda program yapmıştır.

Ankara’da yerel bir radyoda hafta içi her gün kendi alanında hazırladığı programı canlı yayında 6 yıl boyunca sunmuştur. Ülkemizde psikoterapi öykülerinin öncüsü olan psikolog – yazar bir dönem yayınladığı İlkim Öz dergisinde ‘’Mutlu Kadınlar Projesi’’ adı altında sosyal sorumluluk projesini kadın, aile ve çocuklara destek amaçlı halen yürütmektedir. Uzmanlık alanındaki bilgilerini kendisine ait YouTube kanalında yayınlamakta ve diğer sosyal medya hesaplarında paylaşmaktadır. 

Ankara’daki psikolojik danışma merkezinde bireysel, aile, çocuk, ergenlik, gençlik, evlilik sorunları ile ilgili psikoterapi çalışmalarını sürdürmekte ve danışmanlık vermektedir.
Evlilik ve aile ile ilgili araştırma ve mesleki çalışmalarının yanı sıra doğaya düşkünlüğü, hayvan sevgisi ile bilinen İlkim Öz evli ve 2 çocuk annesidir. 

* Size okumayı sevdiren kitaplar? 

Martı - Richard Bach
Mark Twain Kitapları 
Jack London Kitapları
Charles Dickens Kitapları
Gabriel Garcia Marquez Kitapları
Jane Austen Kitapları
Şeker Portakalı -JoseMauro De Vasconcelos

* Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?   

Psikoloji kitapları ve romanlar, Sigmund Freud, Friedrich Nietzsche, Jean-Jacques Rousseau, IrvinYalom, Engin Gençtan, Atalay Yörükoğlu.

* Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar? 

Martı Jonathan – Richard Bach

*Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu? 

Bana göre yazarlık, insanın doğuştan getirdiği bir yetenektir. Ve aynı zamanda yazar olmak isteyen, yazarlığa gönül veren gençler ve yetişkinler için açılmış olan yazarlık kurslarının olması da son derece sevindirici. Benim yazarlıkla ilk buluşmam, ilkokul 4. Sınıfta yazdığım kompozisyonun birincilik ödülü alması ile başladı. Daha sonra ortaokul ve lise yıllarımda edebiyat bölümünde yazılarım derece aldı. Üniversitede Psikoloji bölümünün çıkardığı dergilerde yazdım. Mezun olduktan sonra çeşitli dergilerde köşe yazılarım yayınlanmaya başladı. Bu dönemde köşe yazarlığı yaptığım bir derginin çektiği kısa metrajlı filminin senaryosunu yazdım. Bununla beraber pek çok ulusal gazetede köşe yazarlığı yapmaya başladım. Ardından kendi kitaplarımı yazmaya başladım ve bir dönem psikoloji alanında ‘’İlkim Öz’’ dergisini yayınladım. Yazarlık benim hayatımda en az mesleki kariyerim kadar önem taşımaktadır.

* Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız? 

Bütün kitaplarımı yazarken her birinden ayrı ayrı keyif aldım. Ancak Terapide 5 Soluk hem benim hayatımda hem de ülkemizde bir ilk olduğu için, ilk defa psikoterapi seanslarının öyküleştirildiği kitap ve kitabım olması nedeniyle ayrı bir yerde önemini sürdürüyor.  

* Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı? 

Evet var. 2020 başlarında okura hem çok faydalı hem de ilgi çekici ve yine keyifle yazdığım yeni kitabım geliyor. 

* Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar? 

Nietzsche Ağladığında – IrvinYalom

* Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?

Öncelikle roman, hikaye, tarih, psikoloji, şiir vb. kısacası her alandan bütün kitapların olması gerektiğine inanıyorum. Kendi türündeki her kitap okura birçok zenginlik sunar. Örneğin; şiir kitapları olmazsa olmaz, romanlar olmazsa olmaz, tarih kitapları olmazsa olmaz, bilim kitapları olmazsa olmaz ve elbette insan psikolojisine yönelik kitaplarda olmazsa olmaz. 

* Kendi paranızla aldığınız ilk kitap? 

Martı Jonathan – Richard Bach

 * Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler? 

Başlayıp bitiremediğim hiçbir klasik kitap yok. Hepsini severek sonuna kadar okudum.
   
* Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar? 

Sırf kapağını beğendiğim için satın aldığım bir kitap bugüne kadar olmadı. Mutlaka arka kapaktaki içerik ile ilgili yazıyı okuduktan sonra alıp almamaya karar veririm. 

* Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları? 

Martı Jonathan
Polyanna
Mesleki açıdan, Madame Bovary

* Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar? 

Şükrü Kızılot Kitapları 
Tebeşir
 - Şapka

 * On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar? 

Dostoyevski - Suç Ve Ceza
Franz Kafka’nın kitapları
İrvinYalom kitapları
Yaşar Kemal kitapları
Orhan Veli Kanık şiir kitapları 
Atilla İlhan şiir kitapları
Gabriel Garcia Marquez - Yüzyıllık Yalnızlık 

* Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar? 

Türkiye’de maalesef çok fazla. 
  
* Gelecekte adını daha çok duyacağımızı düşündüğünüz genç yazarlar?

Yazarlığa gönül veren bütün genç yazarların yolu açık olsun.

İlkim Öz Kitapları Tümünü Gör