Emel Alp Sarı

Biyografi

1979’da, Almanya’da doğdu. İzmir’de grafik tasarım okudu. 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünü kazandı.Hocası çizer ve karikatürist Halil İ. Yıldırım’ın yönlendirmesi ile illüstrasyon dünyası ile tanıştı. Okul bitince çocuk kitaplarına resim çizmekten başka bir şey yapmak istemediğini fark etti. 2004 yılında İstanbul’a giderek Meram Yayıncılık’ta bir yıl full-time çizerlik yaptıktan sonra kariyerine freelance çizer olarak devam etmeye karar verdi. Kısa süreli bir yurt dışı deneyiminden sonra 2010 yılında İzmir’e geri döndü. 2014-2017 yılları arasında yılında D.E.Ü. G.S.F. Grafik Resimleme ve Baskı Ana Sanat  dalında ve Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde yarı zamanlı olarak dersler verdi. Birçok yayınevi için çocuk kitaplarına resimler çizdi.

* Size okumayı sevdiren kitaplar?
Çocukluğumun kitaplarının aslında tam olarak derin bir sevgi aşıladığını söyleyemem ancak yıllar sonra David Eddings ve JRR Tolkien kitapları gerçek kitap sevgimi bulmamı sağladı.

* Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?  
Tabii ki fantastik ve bilim-kurgu türleri bu serüvenin omurgasını oluşturdu.

* Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?
J R R Tolkien, Hobbit!!  Net olarak bu cevabı verebilirim.

* (Kapak) tasarım yapmaya nasıl karar verdiniz?
D.E.Ü. Grafik Bölümündeki öğrenciliğim sırasında tasarımcıdan çok bir çizer olmam gerektiğine karar vererek kariyerimi bu şekilde yönlendirdim. 

* Bir kitabın tasarımında son noktayı koyana kadar hangi aşamalardan geçiliyor?
Yayınevi editörlerinden gelen metni öncelikle okuyor ve en etkili olacak sahneyi seçmekle başlıyor proje. Bu sahnelerin eskizleri editörlerin onayından sonra gerçek çizim aşamasına geçerek projeyi sonlandırıyorum. Bazen son aşamalar için revize isteyebiliyor yayınevleri bu yenilemeler de yapılarak resimlemeyi sonlandırıyorum.

* Hazırlamaktan en çok keyif aldığınız kapaklar?
Davetsiz Dedektifler, Dedemin Sihirli Mutfağı, Sır Muhafızları, Takatuni keyif ile yaptığım projeler oldular. 

* Hem kapağı hem de içiyle önereceğiniz kitaplar?   
Dinotopia, James Gourney
Devdinozarus, Jony Duddle
Kapı Komşumuz Korsanlar, Jony Duddle 
Penguin Books yayınevinin kapakları tasarım açısından muhteşemdir.
 

Emel Alp Sarı Kitapları Tümünü Gör