A. Özgün Tatar

Biyografi

22 Şubat 1990’da Eskişehir’de doğdum. 2004’te Robert Kolej’de yatılı olarak okumak üzere İstanbul’a geldim. Burada müthiş öğretmenlerle ve edebiyatın İngilizcesiyle tanıştım, beğendim. Burada hayale ve edebiyata yöneldim. Boğaziçi Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde dışarıdan bakılınca heyecansız ama benim için ilginç yıllar geçirdim. Bu arada Uzak Doğu edebiyatına merak salıp Erasmus programıyla gittiğim Londra’daki SOAS üniversitesinde Japon edebiyatı araştırmaları yaptım. Bir yaz dönemi ve güzün bir kısmında Notos Yayınevinde staj yaptım, benim için değerli insanlarla tanıştım yayıncılık hakkında biraz fikrim oldu. Tezimi yazdıktan sonra felsefe eğitimi almak ve yüksek lisansı yapmak için Galatasaray Üniversitesinde birkaç yıl derslere girdim. Yüksek lisans planlarım gerçekleşmeyince yayıncılık sektöründe iş aramaya başladım. Ephesus Yayınlarında yabancı yayınlar editörü olarak Temmuz 2019’dan itibaren çalışmaya başladım ve devam ediyorum.

 

Katkıda Bulunduğum Eserler:

 

Kül ve Kan (2019)

Kimse Gerçek Değil (2020)

*Size okumayı sevdiren ilk kitap?

Thomas Brezina, Dört Kafadarlar Takımı serisi

*Sonrasında okuma serüveniniz nasıl devam etti?  

Ekmekçi Amca’dan alınan Altın Kitaplar Jules Verne kitapları, Gülten Dayıoğlu’nun gezi kitapları, Red Kit, Dinozorlar hakkında kitaplar, Christian Jacq, Ramses serisi, Aztek, Inka, Maya romanları. Okul dönemimden itibaren İngiliz, Amerikan, Antik Yunan, Latin, Uzak Doğu edebiyatları, bilim kurgu, mitler ve felsefe.

*Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

İki Şehrin Hikâyesi, beni ilk en çok etkileyen kitaptır. Do Androids Dream of Electric Sheep, Philip K. Dick ve Neuromancer, William Gibson. Elizabeth Costello, J. M. Coezee. Wasteland, T. S. Eliot.

*Editör olmaya nasıl karar verdiniz?

Kitaplarla aramın iyi olduğunu düşündüm. Yazarlar yayınevlerinde kimlerle uğraşıyor diye merak ettim. Aklımda her zaman bu iş vardı ve Ephesus Yayınlarının ilanını gördüğümde bu fırsat kaçmaz diyerek başvurdum ve hemen severek ve ilgiyle bu işi yapmaya koyuldum.

*Bir editörün 24 saati nasıl geçiyor? 

Bir günüm okuryazarlık ve uyurgezerlikle geçiyor.

*Hazırlamaktan en çok keyif aldığınız kitap/lar?

Rust & Stardust adlı kitap beni en duygulandıran kitaplardan. Dokunulmazlar çıktı çıkacak. Favori kitabım Sorcery of Thorns; çevirisinin bitmesini heyecanla bekliyorum. Gölge ve Kan serisinin üçüncü kitabı yakında çıkacak ve Truly Devious serisi bomba gibi patlayacak.

*Mutfakta neler pişiyor? Yayın programınızdaki en heyecan verici kitap/lar?

Şu anda bir arkadaşımın yazmaya devam etttiği bir gençlik kitabını okuyorum ve çok heyecanlıyım. Kingsley Amis’in Difficulties with Girls kitabı da adından da anlaşılacağı üzere editörlük hakkında çok eğlenerek okuduğum bir kitap.

*Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitap/lar?

Şu anda bir arkadaşımın yazmaya devam etttiği bir gençlik kitabını okuyorum ve çok heyecanlıyım. Kingsley Amis’in Difficulties with Girls kitabı da adından da anlaşılacağı üzere editörlük hakkında çok eğlenerek okuduğum bir kitap.

*Uzman olduğunuz alanda önerebileceğiniz kitaplar?   

Uzman olduğum bir alan yok. Şu an Japon edebiyatı okumayı özlüyorum. Dazai Osamu, Junichiro Tanizaki, Ryunesuke Akutagawa, Kobo Abe ve gerçekten sevdiğim için Haruki Murakami tavsiye ederim.

A. Özgün Tatar Kitapları Tümünü Gör