Görkem Kankavi

Biyografi

Merhaba ben Görkem Kankavi. İstanbul Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 29 yaşındayım. Yazı yazmak ve okumak küçüklüğümden beri hayatımın önemli bir parçasıydı.  Kendi kendime hikâyeler, şiirler yazar hatta dergiler hazırlardım. Meğer gelecekteki mesleğim için hazırlık yapıyormuşumJ İşin ilginci üniversitedeyken aklımda editörlük mesleği yoktu. Çoğu edebiyat öğrencisinin düşündüğü gibi, “Bir okula girer, öğretmenlik yaparım,” diyordum. Fakat öğretmenlik yapmaya başlayınca bana göre olmadığını kısa sürede anladım ve alternatifler aramaya başladım. Bu arada eğitim sektöründen de kopmak istemiyordum. Ve bana gelen bir teklifle yayıncılık sektörünün kapısını araladım. Lise giriş sınavlarına hazırlanan öğrenciler için sınava yönelik İngilizce deneme sınavları yazmaya başladım. En büyük başarıyı Karabük Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencileri için hazırladığımız online soru bankası projesinin “İnovasyon Ödülü” almasıyla yakaladım. Daha sonra işler birbirini takip etti: İngilizce alıştırma kitapları yazdım, Kavram Yayınları için föyler hazırladım ve sektörde tanınmaya başladım. Bu arada bunları yaparken hâlâ daha öğrenciydim. Mezun olduktan sonra İnkılap Kitabevi’nin bünyesindeki EduLink Yayıncılıkta her zaman gurur duyacağım LightUp serisini hazırladık. 2-8. sınıf öğrencileri için hazırladığımız 27 kitaplık bu serinin yazımında ve yayımlanmasında önemli bir rol oynadım. Daha sonra bunları defterler ve test kitapları takip etti. Dilko Yayıncılıkta da 8. sınıf öğrencileri için eğitim setleri hazırladım. Eğitim yayıncılığı için daha ne yapabilirim diye düşünürken kendi kitaplarımı yazdım ve şu an öğrencilerin benim yazdığım test kitaplarıyla sınavlara hazırlandığını bilmek hem beni inanılmaz mutlu ediyor hem de yayıncılığın eğitim kısmı için yapabileceğim her şeyi yaptığımı hissettiriyor. Tam da böyle bir dönemde Ephesus Yayınlarında çalışmaya başladım. Yabancı yayınlardan sorumluyum. İşe başladığımda ilk düşündüğüm şu oldu: Ne kadar farklı bir dünyadayım böyle…Ve mesleğimde tam da olmam gerektiği yerdeyim. Sevdiğim romanları okumak, düzenlemek, yayınevinin yayımlaması için yeni romanları araştırmak…Hem çok detaylı bir çalışma gerektiriyor hem de benim gibi işini seven bir editör için her gün yeni bir macera, yeni bir arayış içinde geçiyor. Sevdiğim işi yaptığım, kendimi geliştirdiğim ve ileride çocuklarıma kendi hazırladığım kitaplardan oluşan bir kütüphaneyi sunabileceğime inandığım bir yolun başındayım.

Katkıda bulunduğum ve hazırladığım eserler:

 

Universal Elt

Light Up Student’s Book (Level 2,3,4,5,6,7,8)

Light Up Workbook (Level 2,3,4,5,6,7,8)

Light Up Test Book (Level 2,3,4,5,6,7,8)

Light Up 8 LGS Preparation

Light Up Your Notebook 1-2-3

Ways and Means 1 Student’s Book

Ways and Means 1 Workbook

Ways and Means 2 Student’s Book

Ways and Means 2 Workbook

Victory 8 LGS Preparation Tests

Victory 8 Vocabulary and Grammar

Dilko Yayıncılık

Champion Grade 8 Reference Book

Champion Grade 8 Test Book

Champion Grade 8 Vocabulary Book

Champion Grade 8 Worksheets

Ephesus Yayınları

The Book of M – Peng Shepherd

İsimsiz Kız – Greer Hendricks & Sarah Pekkanen

* Size okumayı sevdiren ilk kitap?

Gülten Dayıoğlu-Fadiş. Altı yaşındaydım. Elimden düşüremediğim, defalarca okuduğum bir kitap olmuştu.

* Sonrasında okuma serüveniniz nasıl devam etti?  

Anaokulunda kendi kendine okuma yazmayı öğrenmiş bir çocuk olarak kitaplara olan ilgimin fark edilmemesi imkânsızdı. Ailemin de teşvikiyle okuma alışkanlığı kazandım. Annemle her dışarı çıktığımızda kendime kitap aldırttığımı hatırlıyorum.

* Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

“Hayatım değişti” ifadesi biraz iddialı olsa da beni çok etkileyen kitapların bazılarından bahsedebilirim. Turgenyev - Babalar ve Oğullar, Anthony Burgess - Otomatik Portakal, Balzac- Vadideki Zambak, Virginia Woolf - Mrs. Dalloway.

* Editör olmaya nasıl karar verdiniz?

Karar vermekten öte kariyerimin gidişatı beni yayıncılığa yönlendirdi ve ben bu işi yapmaktan ne kadar keyif aldığımı fark edince, başka bir şey yapmayı düşünemez oldum.

* Bir editörün 24 saati nasıl geçiyor? 

Elimdeki metnin edisyonunu yapmak aslına bakarsanız işimin küçük bir kısmını oluşturuyor. Eğer kitap baskı sürecindeyse son okumadan gelen düzeltmeleri, kontrolleri yapıyor ve arka kapak yazısını yazıyorum. Yabancı yayınlardan sorumlu editör olarak çalıştığım için arka planda devam eden ve sürekli ilgilenmem gereken bir sürü işim oluyor. Son çıkan serileri ve kitapları araştırıyorum, yurtiçi ve yurtdışındaki ajanslarla hak araştırması için sürekli iletişim halindeyim, çeviri hakları satın alınan kitapların çeviri süreçlerini takip ediyorum.

* Hazırlamaktan en çok keyif aldığınız kitaplar?

Resimli middlegrade serilerini yayına hazırlamak ve zaten normalde deokumaktan keyif aldığım psikolojik gerilim ve gizem türündeki kitapların edisyonunu yapıp baskı süreçlerini takip etmek oldukça keyifli.

* Mutfakta neler pişiyor? Yayın programınızdaki en heyecan verici kitaplar?

Neler pişmiyor ki :) James Patterson’ın Max Einstein serisini hazırlıyorum. Oldukça eğlenceli bir çocuk kitabı serisi. Öyle ki yetişkinlere de okumalarını tavsiye ediyorum! Onun dışında çeviri süreci ilerleyen ve çok beğenileceğini tahmin ettiğim, Maureen Johnson’ın Truly Devious serisi var. Gizemli bir polisiye romanı. Haklarını yeni satın aldığımız, Madeleine Roux’nun Asylum serisi korku türündeki kitapları okumayı sevenleri memnun edecek. Margaret Rogerson’ın ses getiren fantastik romanı Sorcery of Thorns da bu yıl içinde Ephesus Yayınları etiketiyle raflarda olacak. Amie Kaufman hayranları için de ilerleyen aylarda bir sürprizimiz olacak.            

* Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitap/lar?

Çok yakında Ephesus Yayınlarından İsimsiz Kız adıyla raflarda olacak, Greer Hendricks ve Sarah Pekkanen’ın An Anonymous Girl romanı. Psikolojik gerilim türünde okumayı seviyorsanız, siz de benim gibi elinizden düşüremeyeceksiniz.

* Uzman olduğunuz alanda önerebileceğiniz kitaplar?   

Uzmanlık biraz iddialı bir ifade olsa da son zamanlarda Nazi Dönemi Almanya’sı ile ilgili okuduğum ve beni etkileyen bir kitap önerebilirim: Five Chimneys – Olga Lengyvel. Bir kadının toplama kamplarında yaşadığı vahşeti ve korkuyu tam anlamıyla gözler önüne seriyor. Tabii Anne Frank’in Hatıra Defteri ve PrimoLevi’nin Bunlar da mı İnsan kitaplarını da unutmamak lazım.

Görkem Kankavi Kitapları Tümünü Gör