Esra İlter Demirbilek

Biyografi

1974 yılının güzel bir yaz akşamında İstanbul’da doğdu. Konuşmadan önce çizmeyi öğrendi. Henüz ortaokuldayken kendi yarattığı tiplemelerle çizgi hikaye serileri üretti. Lise yıllarında hazırladığı mizah dergileri öğretmenleri tarafından bile titizlikle takip edildi. Resim yanı sıra müzikle de ilgilendi. Ama sonrasında yolu güzel sanatlar fakültesi yerine mühendislik fakültesine düştü. 16 yıl mühendislik alanında yaptığı kariyerden silkinerek bir anda özüne döndü. Kalemi eline aldı ve tekrar çizmeye başladı.

Türkiye’nin tanınmış yayınevlerine çizimler yaptı. En sevilen çocuk kitabı yazarlarının kitaplarını resimledi. TRT Çocuk, Minika Çocuk, Minika GO ve Araştırmacı Çocuk gibi çocuk dergileriyle çalışmakta. Çocuk ve yetişkinlere temel resim, çocuk kitapları illüstrasyonu ve dijital illüstrasyon dersleri vermekte. 

Kendi yazıp resimlediği Çılgın Deneyler Kulübü isimli çocuk kitabı serisi Martı Yayınları’ndan, Yeryüzü Takımı isimli seri de Doğan ve Egmont Yayıncılık’tan yayımlanmaktadır.

Sanatçı ayrıca çocuklarla mizah yazı atölyeleri, kollektifkolaj, karikatür ve çizgi roman atölyeleri, bilim üzerine eğlenceli sohbetler gibi etkinlikler de yapmaktadır. Bu alanda Hayata Renk Ver, Bütün Çocuklar Bizim gibi derneklerin sosyal sorumluluk projelerine destek vermektedir. 

IlluSalon (Çin), InkyIllustrationAgency (İngiltere), Illüstratörler Platformu (Türkiye)  illüstrasyon ajansları tarafından temsil edilen çizer, ayrıca The BarriePatch (Amerika) hayır kuruluşu aracılığıyla da çalışmalarını yurtdışında sürdürmektedir.

Halen çocuk dergileri ve kitapları resimleyen çizer evli ve ona ilham veren bir delikanlı annesidir.

* Size okumayı sevdiren kitaplar?

Jules Verne kitapları – Denizler Altında 20.000 Fersah, Dünya’nın Merkezine Seyahat ve ansiklopediler.

* Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?  

Bilimkurgu ve fantastik, polisiye.

* Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Silmarillion, Pal Sokağı Çocukları, Homo Deus, Olasılıksız.

* (Kapak) tasarım yapmaya nasıl karar verdiniz?

Çocukluğumdan beri çizim yapmayı seviyorum. Kendi çocuğum olduktan sonra özellikle resimli çocuk kitaplarına çok ilgi duymaya başladım ve bu alanda kendimi geliştirmek istedim.

* Bir kitabın tasarımında son noktayı koyana kadar hangi aşamalardan geçiliyor?

Önce kitabı okuyup kitabın içeriği ile ilgili fikir sahibi olurum. Daha sonra editör ve yazar ile görüşüp onların fikirlerini dinlerim. Yazarın vermek istediği mesajı anlamaya çalışırım. Daha sonra tüm bu bilgileri harmanlayıp bir taslak oluştururum. Taslak üzerinden yazar- editör görüştükten sonra da son halini çizerim.

​* Hazırlamaktan en çok keyif aldığınız kapaklar?

Kendi yazıp resimlediğim kitapların kapakları, Çılgın Deneyler Kulübü

* Hem kapağı hem de içiyle önereceğiniz kitaplar?   

Üç Kedi Bir Dilek – Yazar Sara Şahinkanat Çizer Ayşe İnan Alican – Yapı Kredi Yayınları

Esra İlter Demirbilek Kitapları Tümünü Gör