Harun Özkan

Biyografi

17 Ağustos 1992 yılında Çankırı'da doğdum. Lise öğrenimini sağlık meslek lisesi Acil Tıp Teknisyenliği Bölümü'nde tamamladım. Üniversite öğrenimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Paramedik Bölümü'nde tamamladım. Üniversiteyi kazandıktan iki ay sonra Acil Tıp Teknisyeni olarak atandığım için hem okudum, hem çalıştım. Üniversite bittikten sonra tekrar Eskişehir 112'de Paramedik olarak çalışmaya devam ettim. Bunun yanı sıra Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi ve İstanbul Üniversitesi Sağlık Yönetimi bölümlerini bitirdim. Paramedik görevim dışında mesleki eğitimlerde eğitmen olarak görev aldım ve aktif olarak mesleki eğitimler ve projelere katkıda bulunmaya devam etmekteyim.

*Size okumayı sevdiren kitaplar?

Halide Edip Adıvar Sinekli Bakkal, Adam Fawer Olasılıksız-Empati, Victor Hugo Sefiller, Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna-Kuyucaklı Yusuf, Tolkien Yüzüklerin Efendisi Serisi-Hobbit, Sherlock Holmes, Tess Gerritsen Cerrah-Ateşin Dansı

*Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?  

Aslında belli bir kalıp üzerinde yoğunlaşmadım. Farklı tarzda kitaplar okumaya devam ettim.

*Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Olasılıksız kitabı için bunu söyleyebilirim. Aslında tam anlamı ile hayatım değişti diyemem fakat okuduktan sonra hayata bakış açım değişti.

*Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?

Yazar hem doğulur hem de olunur diye düşünmekteyim. Yazmak bir yetenek işi olabilir ancak iyi yazmak tecrübe ve bilgi birikimi ile geliyor diye düşünüyorum. Yazdıkça hataları görüp daha iyi yazmak için uğraşıyor insan. Benim yazarlığa daha doğrusu yazmaya başlamam tamamen düşüncelerimi, duygularımı aktarma isteğimden ve okudukça içimde çoğalan yazma dürtüsünden kaynaklanıyor. Bir gün çocukluk arkadaşımın 'Sen neden kitap yazmıyorsun?' sorusuna verdiğim 'Yazabilir miyim acaba?' sorusu uygulama aşamasının başlangıcı oldu diyebilirim.

*Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız?

Vaka 2 Hesap Günü'nü yazarken çok keyif aldım diyebilirim. Bir de Vaka'daki Salih karakterini yazarken. Vaka 2'deki Marcellus karakteri her ne kadar bir seri katil olsa da onu yazmak keyifliydi. Çünkü keşfedilmesi zor, ne yapacağı belli olmayan, her an yazan kişiyi bile şaşırtacak özelliklere sahip birisi. Salih de çocukluğumuzdan kalan bize bizi anlatan bir karakter. Bir de Kemal var tabi. O zaten bambaşka.

*Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı?

Şu an üçüncü romanım olan Su Perisi'ni yazmaktayım. Umarım en kısa zamanda okurla buluşacak.

*Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?

Şu sıralar tekrardan Don Kişot'u okumaktayım. Arada eskiden okuduğum ve etkisinde kaldığım kitapları tekrardan okumaktayım.

*Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?

Bu güzel ama bir o kadar da zor bir soru. Benim için olmazsa olmaz yazarlar Halide Edip Adıvar, Sabahattin Ali, Adam Fawer, Tolkien, Tess Gerritsen diyebilirim.

*Kendi paranızla aldığınız ilk kitap?

İlkokulda harçlıklarımla aldığım kitaplar diyebilirim ancak hangisi olduğunu hatırlamıyorum.

*Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler?   

Başlayıp da bitiremediğim bir kitap olmadı şuana kadar.

*Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar?

Sadece kapağa bakarak kitap almıyorum. Kapak sadece albeni derecesini artırabilir ancak içeriğini karıştırıp biraz okuduktan sonra karar veriyorum.

*Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları?

Sherlock Holmes, Don Kişot en sevdiğim iki karakterdir. Çünkü ikisi de hem farklı hem de okurla arasında bağ kurabilen karakterler.

*Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar?

Eğlenceli ve güldüren olarak düşündüğümde aklıma direk bir kitap ya da kitaplar gelmiyor ama okurken eğlendiğim kitap dersek Adam Fawer'ın Oz kitabı eğlenceli gelmişti. Fakat ilk iki kitaptan dolayı beklentiyi yüksek tuttuğum için Oz hayal kırıklığı oldu.

*On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar?

Kesinlikle Victor Hugo-Sefiiler ve Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna

*Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar?

Hakan Günday'ın daha fazla değer görmesi gerektiğine inanıyorum.

*Gelecekte adını daha çok duyacağımızı düşündüğünüz genç yazarlar?

Bu konuda bir fikrim yok. Daha çok okuduğum kitaplardan zevk almaya bakıyorum. Gelecekle ilgili analizler ve tahminler yapma durumlarına girmiyorum. Bu konuda sanırım yeteneğim yok.

Harun Özkan Kitapları Tümünü Gör