Ayça Bağmen Kaya

Biyografi

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği programında, yüksek lisansını Kocaeli Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi, doktorasını Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Yönetimi ve Denetimi programında tamamladı. Öğretmen kalitesi, öğrenme çevikliği, okul yöneticileri ve öğretmenler ile eğitim yönetiminde örgütsel davranış, çocuk edebiyatı belli başlı akademik ilgi alanlarıdır. Ulusal ve uluslararası platformlarda birçok seminer, kongre, konferans ve çalıştaya bildirileriyle katılmış olup alanda tanınmış çeşitli bilimsel dergilerde yayımlanmış çok sayıda makaleye sahiptir. Ayrıca, ilkokul düzeyinde 50’yi aşkın yardımcı kaynak kitaba sahip olan yazar, Üçgen Yayınları bünyesinde ilkokul eğitim danışmanı olarak çalışmaktadır. Az Yayınları’ndan çıkan “Büyülü Gemi” adlı bir çocuk romanı vardır. Halen Türkiye’nin önde gelen ve saygın bir özel eğitim kurumunda sınıf öğretmenliği görevini sürdürmektedir.

*Size okumayı sevdiren kitaplar? 

Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık adlı kitabı ile Antoine de Saint-Exupery’nin Küçük Prens kitabı okuma serüvenimde bana okumayı sevdiren kitaplar oldular.

*Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?  

Yaşar Kemal’in İnce Memed serisi ile başlayan serüven, Sabahattin Ali’nin yazmış olduğu tüm eserleri okumamla birlikte geçmişten günümüze kitabın yazarıyla bütünleşmesinden yola çıkarak Nazım Hikmet, Tolstoy, Dostoyevski, Brecht, Camus, Ursula K. Le Guin, Hesse, Birhan Keskin, Bilge Karasu gibi yazarların eserleriyle çeşitlenerek sürdü.

*Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Çok iddialı bir ifade olsa da hayatıma dokunan ve her okuduğumda bakış açımı zorlayan kitap Antoine de Saint-Exupery’nin Küçük Prens adlı eseridir. Daha sonraları Hesse’nin Siddhartha adlı kitabı okuma ve yazma yolculuğumda baş ucu kitabı niteliği taşır hale gelmiştir.

*Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?

Yazar olmak, kendine atfettiğin içsel hislerin ötesinde okurların sana atfettiği dışsal hislerle bir bütün gibi adeta. Kalemin dokusu, kağıdın kokusu ve kitapta duyumsadığın her anı yazmaya iten bir mihenk taşı gibi sıralanıyor beyninde. Yazmaya olan bir tutkuyla doğup kimse tarafından okunmayan ve kendine saklı bir mahzende tuttuğun yazıların olabilir. Ancak bu arzunu hem doğuştan getirdiğin doğal yeteneğinle hem de sürekli kendini geliştirerek ve yenileyerek diri tutarsan “yazar” olabilirsin. Benim yazarlığa başlama serüvenim tam da böyle oldu. Kendi kendime çok küçük yaşlarda tuttuğum güncelerim ve okul yaşamımda beni yazmaya sürükleyen eğitimcilerin ön görüleri ile birlikte gençlik yıllarımda yayıneviyle tanışmam beni hayatım boyunca yazmam gerektiğine inandıran güçler oldular.

*Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız?

Açıkçası kaynak kitaplar yazmak mesleğimle de bütünleşik olduğundan yazmaktan ve incelemekten keyif alıyorum. Ancak yazarken en çok keyif aldığım kitabım çocuk romanımı yazmaktı.

*Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı?

Tamamlanmayı bekleyen ve doğru zamanı geldiğinde minik okurlarımla buluşacak olan bir çocuk hikayem yolda. Bunun dışında da çocuklara yönelik yazmaya başladığım hikaye seti proje aşamasında mutfakta pişmeyi bekliyor.

*Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?

Brigtte Labbe’nin Çıtır Çıtır Felsefe serisine bayılıyorum.

*Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?

Yaşar Kemal’in bütün eserlerinin sindirerek ve belki de defalarca okunması gerektiği kanaatindeyim. Bunun dışında Bilge Karasu, Hasan Ali Toptaş, İhsan OktayAnar, Tezer Özlü, Aziz Nesin, Kafka, Zweig, Hugo, Orwell, Huxley, Eco, Kundera, Salinger gibi yazarların eserleri olmazsa olmazlardan.

*Kendi paranızla aldığınız ilk kitap? 

Cemal Süreya’nın Sevda Sözleri kendi paramla aldığım ilk kitaptı.

*Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler?   

Sartre’nin Bulantı adlı kitabını çok defa okuma girişiminde bulunmama rağmen sonunu henüz getiremedim.

*Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar?

Genellikle çocuk edebiyatı türünde yer alan kitapların bazen yazarları ya da kitabın konusu hakkında fikrim olmadan aldığım olabiliyor.

*Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları?

Cin Ali, çocukluğumda en çok sevdiğim kahramanlardan biriydi. Diğeri de Don Kişot. Yetişkinlik dönemimde ise Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabının kahramanlarından Turgut.

*Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar?

Rıfat Ilgaz Hababam Sınıfı ile Aziz Nesin Şimdiki Çocuklar Harika adlı kitaplar mizah türünde yazılmış ve eğlenceli kitaplar.

*On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar?

Oğuz Atay Tutunamayanlar, PauloCoelho Simyacı, Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna, John Steinbeck Fareler ve İnsanlar,  George Orwell 1984 gibi eserler mutlaka tekrar tekrar okunması gereken kitaplar arasında.

*Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar?

Nazım Hikmet Ran, Aziz Nesin, Sabahattin Ali, Saik Faik Abasıyanık, Fakir Baykurt Türk edebiyatında; Kafka, Proust, Edgar Allan Poe gibi yazarların bazıları hakettiği değeri görmemiş; bazıları da ölümünden sonra farkedilmiştir.

*Gelecekte adını daha çok duyacağımızı düşündüğünüz genç yazarlar?

Ece Temelkuran, Mahir Ünsal Eriş, Şule Toptaş, Cem Kalender, Melisa Kesmez gelecekte adını daha fazla duyacağımız yazarlardan olabilirler.

Ayça Bağmen Kaya Kitapları Tümünü Gör