Ayşenur Bağmen

Biyografi

Edirne Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi’ni bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Okulöncesi Öğretmenliği’nden mezun oldu. 2001’den bu yana çeşitli özel kolejlerde okulöncesi öğretmenliği yapmıştır. 2014’den itibaren özel bir kolejde yönetici olarak kariyerine devam etmektedir. 2004 yılından başlayarak günümüze kadar birçok kaynak kitap yazmıştır. İstanbul’da yaşamaktadır. Az yayınları’ndan çıkan ‘365 gün ‘ şiir kitabı ve ‘Uçan balon havalarda ‘çocuk kitabı bulunmaktadır. 

*Size okumayı sevdiren kitaplar? 

Eleanor H. Porter Polyanna, kitabı ile  Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık kitabı okuma serüvenimde bana okumayı sevdiren kitaplar oldular.

*Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?  

John Steinbeck, Gülten Dayıoğlu, Ömer Seyfettin, Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Tolstoy, Dostoyevski, gibi yazarların eserleriyle çeşitlenerek sürdü.

*Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Benim için halen ders verir nitelikte olan Samed Behrengi’nin Bir Şeftali Bin Şeftali kitabıdır.

*Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?

Yazar olmak, aslında bunun tam bir cevabı var mı bilemiyorum. Küçüklüğümden beri okumaya olan tutkum, okulda yazdığım kompozisyonlardaki başarım, yazmayı da beraberinde getirdi. Biriktirdiğin kelimeleri hayal dünyanla birleştirince yazmak da kaçınılmaz oluyor.

*Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız?

Bugüne kadar hem mesleğimle ilgili kaynak kitaplar yazmak ve öğrencilere bir nebze de olsa faydamın dokunduğunu bilmek beni mutlu etti. Süreçte çocuk hikâyeleri ile yola devam etmekte, ayrı bir keyif almamı sağladı.

*Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı?

Yakın zamanda okurlarla buluşacak olan çizimleri tamamlanmakta olan yeni çocuk kitabım var.

*Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?

Mesleğim gereği yeni çıkan çocuk kitaplarını araştırıp muhakkak okuyorum. Hasan Ali Toptaş Ben Bir Gürgen Dalıyım kitabı elimden düşüremediğim kitaplar arasında.

*Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar? 

Irvin D. Yalom, J. D. Salinger, Sabahattin Ali, Oğuz Atay, Yaşar Kemal  Hasan Ali Toptaş, İhsan OktayAnar, Tezer Özlü, Aziz Nesin, Kafka, Zweig,Gabriel García Márquez gibi yazarların eserleri olmazsa olmazlardan.

*Kendi paranızla aldığınız ilk kitap? 

Gülten Dayıoğlu – Fadiş kendi paramla aldığım ilk kitaptı.

*Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler?

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens - Yuval Noah Harari

*Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar?

Genelde bildiğim yazarların kitabını alırım.

*Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları?

Küçük dünyasında iyiliği barındıran Muzaffer İzgü’nün Ökkeş serisi, Mahallenin haşarı çocuğu Tow Sawyer, Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eseri Çalıkuşu'nun Feridesi.

*Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar?

Afacan Beşler, Macera Dizisi, Gizli Yediler Enid Blyton. Aziz Nesin’in birçok kitabı. Muzaffer İzgü Ökkeş serisi.

*On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar? 

Oğuz Atay Tutunamayanlar, PauloCoelho Simyacı, Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna, William Golding Sineklerin Tanrısı, George Orwell 1984 gibi eserler mutlaka tekrar tekrar okunması gereken kitaplar arasında.

*Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar? 

Nazım Hikmet Ran, Yusuf Atılgan, Aziz Nesin, Sabahattin Ali, Saik Faik Abasıyanık, Fakir Baykurt Türk edebiyatında; Kafka, Stefan Zweig, Friedrich Nietzche yazarların bazıları hak ettiği değeri görmemiş; bazıları da ölümünden sonra fark edilmiştir.

*Gelecekte adını daha çok duyacağımızı düşündüğünüz genç yazarlar? 

Ece Temelkuran, Murat Menteş, Mahir Ünsal Eriş, Alper Canıgüz, Seray Şahiner, Melisa Kesmez gelecekte adını daha fazla duyacağımız yazarlardan olabilirler.

Ayşenur Bağmen Kitapları Tümünü Gör