Ediz Altun

Biyografi

Ediz Altun, Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği lisans ve MBA yüksek lisans eğitimleri almıştır. 1977 Artvin Şavşat doğumlu yazar, İstanbul’ da uluslararası bir mikroişlemci firmasında satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yapmaktadır. 

*Size okumayı sevdiren kitaplar?

Elif Şafak- Aşk, Dostoyevski - Suç ve Ceza, Murakami’nin tüm kitapları, Oğuz Atay – Tutunamayanlar, Hakan Günday - Kinyas ve Kayra

*Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?  

Ben daha çok kurgu romanlar okumaktan keyif alıyorum. Polisiye, ütopik, distopik ve romantik olmayan herhangi bir kurgu romanı zevkle okuyabilirim. 

*Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

O derece bir değişim yaratan bir kitap oldu diyemem ancak çok etkilendiğim bazı kitaplar: Tutunamayanlar, Aşk, Suç ve Ceza… 

*Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?

Eğer biraz paranoyaksanız, detaycıysanız, sabırlı ve uzun süre aynı proje üzerinde kafa patlatmaya razıysanız, yazar olmanın elzem şartlarına sahipsiniz demektir. Devamı ise yaratıcılık, akıcı dil, genel kültür ve hikâye anlatma becerisi sanırım. 

*Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız?

Tek kitabım var o yüzden cevabım net. Atların Plakası Olmaz, yazarken çok keyif aldığım bir kitaptı. Onu yazdığım dönemde, hayatımın büyük çoğunluğunu kitabın içeriği oluşturuyordu. Gün içinde yaptığım her aktivitede, kitabı nasıl daha iyileştirebilirim diye sürekli düşündüğüm çok zevkli bir süreçti.

*Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı?

Yeni bir proje üzerinde çalışıyorum. Büyük oranda bittiğini söyleyebilirim. Atların Plakası Olmaz ile tamamen farklı bir duygu ve içerik seviyesine sahip bir roman. Çarpıcı gerçekler, kanayan toplumsal yaralar, özlemler, ulaşılamaz hayaller üzerine bir çalışma olacak.

*Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?
Su ara Ian Mcewan’ın Benim Gibi Makineler isimli kitabınıokuyorum. Kendi yaptığım iş de yapay zeka üzerine olduğu için, bu kitap oldukça ilgimi çekiyor.

*Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?

Dostoyevski kesinlikle olmazsa olmaz. Kafka, Oğuz Atay mutlaka. Ve son olarak, Ediz Altun için de iyi şeyler duyuyorum :)

*Kendi paranızla aldığınız ilk kitap?

Hatırlamıyorum. Kemalettin Tuğcu olabilir muhtemelen, zorla okuturlardı ilkokulda.

*Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler?   

Başlayıp da bitiremediğim bir klasik yok. Bende bir hastalık sanırım, kitabı beğenmesem de bitirene kadar okuyorum genelde. Ancak bitiremediğim ve bir gün okumak istediğim kitap, sanırım Jean Jacques Rousseau’ nun İtiraflar’ı. 

*Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar?

Geçenlerde Olağanüstü Bir Gece’yi satın aldım, aslında okumak istediğim bir kitaptı ancak öncelik sıralamamda yer almıyordu. Ancak kapağı hoşuma gidince almak istedim.

*Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar?

Yerli genç yazarların hak ettiği değeri görmediğine inanıyorum. İnsanlar ısrarla gidip Kürk Mantolu Madonna almaya devam ediyorlar. Ve okumuyorlar! Oysaki, günümüz hayatini çok güzel anlatan başarılı Türk yazarlar var. Bu duruma çok üzülüyorum.

 

Ediz Altun Kitapları Tümünü Gör