İnan Çetin

Biyografi

1966'da Tunceli'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tunceli'de, lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. A.Ü. İktisat Fakültesi'nde Kamu Yönetimi okurken kitapçılık, kütüphanecilik, yayıncılık işleriyle uğraşmaya başladı. Bu dönemde tarih, felsefe, teoloji, sanat tarihi ve resim alanlarında özel dersler aldı. İlk öyküsü Adam Öykü dergisinde çıktı. Çeşitli dergilerde öyküleri,  inceleme ve eleştiri yazıları  yayımlandı. Sarnıç Öykü dergisinin kuruluşunda yer alıp bir süre derginin yayın yönetmenliğini üstlendi. Yeraltından Mektuplar, Altın Ülke Çocukluk, Fırat'a Karışan Öyküler, İstanbul Noir, Contemporary Turkish Short Fiction ortak kitaplarda yer aldı.

Kitapları:

Öykü: Bin Yapraklı Lotus (2003), İçimizdeki Şato (2005), Kureyş'in Kurtları (2015). Roman: İblisname - Bir Hayalin Gerçek Tarihi (2007),  Uzun Bir Ömür İçin Uzun Bir Elbise (2013), Vadi (2020). Çocuk Kitapları:  Mevlana Kimdi (2010), Şahmaran İle Lokman Hekim'in Hikayesi (2015), Ludingirra ile Attika (2017). Biyografi-Kurgu: M. Kemal Atatürk'ün İlk Aşkı Manastırlı Eleni (2016). Seçki: Doğu Öyküleri (2008).   

ÖDÜLLER: Kureyş'in Kurtları (2016 Yunus Nadi Öykü Ödülü)

* Size okumayı sevdiren kitaplar?

Masallarla başladım okumaya. İlkokulda okutulan masalları, hikayeleri saymazsak ki bizim dönemizde bu çok yoktu, bir ikiyi geçmezdi, ilk okuduğum kitap Tutiname'ydi.

* Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?  

Sonra okuma serüvenim daha çok felsefe, siyaset gibi kitaplarla devam etti. 1970'in sonlarında, ki henüz  10 yaşındaydım, felsefe ve siyaset hayatımın bir parçası olmuştu. Siyasal atmosferin getirdiği bir şeydi bu. Ama edebiyata dönmem uzun sürmedi. Türk ve dünya edebiyatından seçtiğim klasiklerle okumaya devam ettim.  İlk okuduğum roman Don Kişot'tu, ardından pek çok klasiği okudum diyebilirim. Türk edebiyatından Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Kemal Tahir, Ahmet Hamdi Tanpınar, Sabahattin Ali, Sait Faik, Nazım Hikmet, Halit Ziya Uşaklıgil başlangıçta okuduğum yazarlardı. Reşat Nuri, Ziya Osman Saba, Hüseyin Rahmi, Oğuz Atay... Tabii dünya özellikle Rus edebiyatını okumadan olur mu?  Dostoyevski, Tolstoy, Turgenyev, Balzac, Gogol, Hugo, Melville, Dickens, Celine, Musil derken böyle devam etti...  
  
* Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?

Her nitelikli kitabın hayatımda bir etkisi olur.

* Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?

Her meslekte yeteneğin önemi büyüktür. Sanatta ise bu yeteneğin daha farklı işlediğini, farklı yollardan kendini açığa vurduğunu düşünüyorum. Her ikisinin de etkisi vardır. 

* Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız?

Yazdığım her metinden belli hazlar alırım. Yazmak beni ehlileştirir adeta. Ama yazarken beni kendi dünyasına hapseden kitabım Vadi oldu. Bu romanımı hem çok derin acılar hissederek hem de yazınsal anlamda keyif alarak yazdım.

* Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı?

Son romanım Vadi daha çok yeni, Mart 2020'de yayınlandı. Ama kafamda olgunlaşmasını beklediğim bir romanım var. Değişen dünya ve iklimle ilgili bir konuda... 

* Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?

Son yıllarda çok seçici davranıyorum. 
            
* Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?

Edebiyat, kültür tarihi, felsefe, sanat, edebiyat, siyaset... Olmazsa olmaz okumaktır benim için ama seçici olmak da önemlidir. Benim zevkime uymayan, bana bir şey vermeyen çerçöp dediğimiz kitapların zihin kirletmekten öteye bir işlevlerinin olmayacağını biliyorum. Kötü bir müzik dinleyip kulağınızı, zihninizi kirletmek gibidir bu. 
           
* Kendi paranızla aldığınız ilk kitap?

Anımsamıyorum.

* Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler?

Yok. Sadece Ulysses'i gecikmeli olarak okudum. Üçüncü okuyuşumda bitirebildim.

* Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar?

Hayır, yok.

* Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları?

Saymakla bitmez. Daha yakın tarihten dört kahramandan söz edeyim size: Fransız Teğmenin Kadını'ndaki Sarah İle Charles ve Orhan Pamuk'un Kara Kitap'ındaki Celal ile Rüya... Bir de çocukluğumdan kalan masal kahramanları var, birini hiç unutmam:  Gağand Tilkisi. Bir gün bu masalı anımsadığım biçimiyle yazacağım.

* Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar?

Hababam Sınıfı başta gelir. Aziz Nesin, Muzaffer İzgü okumaktan zevk aldığım yazarlar. 

* On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar?

Böyle bir listem yok. 

* Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar?

Edebiyat bir bakıma ülkelerin, dillerin, devletlerin kültür politikasının bir parçasıdır. Okur nezdinde hak ettiği değeri görse de bazen dilin dolaşım gücüne, kültür politikasının yönüne göre bazı yazarlar daha geride kalır, bazısı da öne çıkarılır. Değerinin bilinmediğini düşündüğüm pek çok yazar, şair var: Ziya Osman Saba örneğin. Bugün adını bile bilmeyen genç edebiyat okurları var.   

İnan Çetin Kitapları Tümünü Gör