Utku Haser

Biyografi

1995 Yılında bir yengeç burcunun tüm özelliklerini taşıyarak dünyaya geldi. 2004 yılında sahne ile tanışan Utku Haser, sahnenin özgürlük olduğunu fark edip tiyatro aktif kariyerine başladı. 13 yılda birçok profesyonel ekiple çalıştı. Devlet tiyatroları ve üniversitelerde çalıştı, sahnelediği oyunlar ve çalıştırdığı ekipler ile göz önünde oldu. Genç Yetenek Ödülü, Umut Vaadeden Oyuncu Ödülü, Umut Vaadeden Tiyatro Grubu, En Başarılı Genç Kuşak Erkek Oyuncu Adayı, Özgün Tiyatro Ödülü, Fark Yaratan Tiyatro Ödülü, En İyi Diyalog Tasarımı Ödülü, Farkındalık Yaratan Projeler Ödülü gibi pek çok ödül aldı.
Tiyatro kariyerini çocuklar üzerinde devam ettirmek isteyen Utku Haser, Çağdaş Drama Eğitimleri aldı. Bitirme atölyesini usta şair Can Yücel üzerine yazarak, birçok eğitim seminerine davet aldı. Tiyatro birikimi ile drama alanında uzmanlaştı. Birçok uluslararası ''AB'' projesinde eğitim verdi. Yönder Koleji, Ekin Koleji gibi alanında uzman eğitim kurumlarında çalıştı. Drama İn Education sistemiyle Deneysel Drama alanında çalışmak istedi. Yaratıcı Drama Yöntemiyle Cumhuriyet Dönemi Türk Edebi Akımları, Yaratıcı Drama Yöntemiyle Biyoloji, Felsefe gibi sayısal ve sözel alanlarla çalışmaya başladı. Eğiticinin Eğitimi programlarında bilgilerini eğiticilere aktardı. Yaratıcı Drama Yöntemiyle Takım Çalışması konusunda çeşitli üniversiteler, özel kurumlarda iç eğitimler verdi.

* Size okumayı sevdiren kitaplar? 

Aslında büyüdüğüm çevre, kültürel gelişim sebebiyle kitapla çok geç tanıştım. Çocuk kitapları okuyamadan bir anda kendimi ergenliğin verdiği idealistlik ile çeşitli toplumsal liderlerin hayatlarını okurken buldum kendimi. Bu sebeple hep insan hikayeleri, yaşanmışlık kitapları çekti dikkatimi ve onlarla öğrendim okumayı. Hangi kitap sevdirdi derseniz: rahatsız bir şehirlerarası otobüsünde seyahat ederken dinlenme tesisinden aldığım Tamer Şahin Hala Yazıp Çizecek Birkaç Satırım Kaldı kitabıdır. Hayranı olduğum Barış abiyi bir de ondan öğrenmiştim.

* Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?   

Sonrasında giderek sevmeye başladım ve süreci başa alarak çocuk kitapları okumaya başladım. Bir yandan çocuk kitapları okuyordum bir yandan yeni öyküler peşindeydim. Suat Taşer hocamızın 1972 yılında kurduğu ÖYKÜ TİYATROSU ekibine dahil olarak bu geleneğin son temsilcisi oldum ve sürekli öyküler aramaya sahaf sahaf gezmeye başladım. 

* Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar? 

Hiç düşünmeden Leo Lionni Pezzettino

* Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?

Bence doğuluyor ama bunun ismi yazarlık olmuyor. Küçük yaştan beri hep bir şeyler hissediyorsunuz, farklı görüyorsunuz bakanların aksine ama yetmiyor. Bu içinizdekileri o inanılmaz dağlık yoldan yıpranmadan geçirip yazma eylemini başarabiliyorsanız hatta sonrasında bir yayınevi size merhaba diyorsa işte o zaman yazar oluyorsunuz. Yazarlığa başlamam da böyle oldu. Kendime inanmak hatta kendimle yüzleşmekten korkmayı bırakıp içimdekileri insanlara anlatmaya başladım. Önce sahnede anlattım, sonra otobüslerde, sonra bir okulda. Okul en acımasız süreç oldu. Sahnede hayranlıkla izleyen o insanların aksine okul sıralarındaki yaşıtlarınız bazen ejderha oluyorlar. ‘’Boş konuşma az sus,‘’ denilen çocuktum ben.  Anlattıklarıma ‘’Boş‘’ dediklerinde kendime anlatmaya, yazmaya başladım. Aslında içe dönüşüm yeniden doğuşum oldu. Oyunlar yazdım, kısa filmler yazdım, belgesel metinleri yazdım hep yazdım ve hep tebrik gördüm. Sonra sadece kendim için diyerek anlattığım çocuk hikayelerimi yazmaya başladım.

* Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız? 

Bu soru benim için oldukça garip ve derin aslında çünkü basılan 1 çocuk kitabım var. İkincisi Nisan’da gelecek ama onun haricinde sırada bekleyen 8 hikaye daha var ve sanırım beni en etkileyen, en çok keyif aldığım, ‘’Hiç Unutmuyorum’’ isimli bir hikaye. Sırada bekliyor.

* Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı? 

Harika projeler geliyor. Artık anlatmaya başlayacağız sanırım. Youtube projemiz gelecek. Daha çok yazıp daha çok anlatacağız.

* Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?

Leo Lionni tüm kitapları diyebilirim. Türk yazarlarımızdan Lider Hepgenç yakın arkadaşım diye söylemiyorum evet biraz payı var tabii ama harika kitapları var gerçekten derslerimde elimden düşmüyor.

* Kendi paranızla aldığınız ilk kitap? 

Bunu hiç unutmuyorum işte. Çok erken yaşta çalışmaya başladım bu o kadar eski ama derin bir hikaye. Tiyatrodan kazandığım ilk parayla koşarak kitapçıya gittim o zamanlar. Daha iyi anlatabilmek, ustanın bilgilerinden yararlanabilmek, ‘’Boş konuşma,‘’ diyen öğretmenlerime daha iyi şeyler anlatmak için Suat Taşer hocamızın Konuşma Eğitimi kitabını almıştım.

* Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler?    

Sanırım hiç olmadı.

* Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar? 

Buna hiç önem vermedim aslında aldığım birçok kitap sahaflardan eski basım kitaplar. Çoğunun kapağında sadece isim yazıyor, ama çocuk kitapları denilince iş değişiyor. Sanırım Mercan’ın Kırmızı Saçları kitap kapağını çok beğenmiştim ve almıştım.

* Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları? 

Bu soruya bağırarak MARTIIII JONATHANNN diyebilirim.

* Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar? 

Bu Kitabı Yalama, Komik Hayvan İsimleri Bakanlığı.

* On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar? 

NAZIM HİKMET MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI
Ve tabi ki AZİZ NESİN’İN TÜM KİTAPLARI. Okumak uzun gelenler Yücel Erten hocamızın yönettiği AZİZNAME oyununu izleyebilirler.

* Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar? 

Popüler baskıların gerisinde kalmış tüm yazarlar ve kitaplar aslında. Günümüzde iyi kitap/yazar yerine iyi pazarlanan, bol reklamlı kitap/yazar var öyle düşünüyorum. Hangisi sosyal medyada öne çıkarılırsa o iyi kitap olduruluyor.

* Gelecekte adını daha çok duyacağımızı düşündüğünüz genç yazarlar?

Buna içimden fırtınalar koparak BEN demek istiyorum ama tepki alacağım diye bir çekinmedim değil :)

Utku Haser Kitapları Tümünü Gör

Giriş Yap
ya da Üye Ol