Nazlı Kılan Ermut

Biyografi

1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisans programını bitirdikten sonra 1991 yılında yine aynı bölümde para politikaları alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Bir süre akademik görevde bulunduktan sonra insan kaynakları alanında çalışmaya başlamış ve uzun yıllar çok uluslu firmalarda insan kaynakları yöneticiliği yapmıştır. 

2012 yılından beri kendi şirketi Agrega Danışmanlık’ta insan yönetimi danışmanlığı yapmakta, kurumsal ve bireysel koçluk alanlarında çalışmalar yürütmekte, kurumlara özel eğitim ve atölye programları düzenlemektedir. KEY Model isimli yönetim danışmanlığı modelinin geliştiricilerindendir. Kurumsal ve bireysel mutlulukla ilgili eğitim ve seminerler düzenlemektedir. 

Pollyanna Mutlu muydu? isimli kitabı 2020 yılı Ocak ayında Artemis Yayınları İclal Aydın Kitap Kulübü tarafından yayınlanmıştır.
Çalışma alanlarındaki konulara yönelik yazılarını kendi bloğunda ve Harvard Business Review Türkiye Blog’da paylaşmaktadır.

Evli ve iki çocuk annesidir.

* Size okumayı sevdiren kitaplar?
 
Çocukluğumda neredeyse en büyük sevinç kaynağım kitap okuyacak olmak ve yeni kitabımın olmasıydı. O zamanlar şimdiki kadar çok kitap basılmadığı için ilgimi çeken kitap bulamadığımda sevdiklerimi tekrar tekrar okurdum. Belki okumayı sevdiren o kitaplardan bazılarını söylemem iyi olur: 
Kemal Bilbaşar, Yonca Kız; Gülten Dayıoğlu, Fadiş; Aziz Nesin, Şimdiki Çocuklar Harika; Eleanor H. Porter, Pollyanna; Louisa May Alcott, Küçük Kadınlar; Barbara Sleigh, Kediler Kralı; Enid Blyton, Afacan Beşler Serisi
 
* Sonrasındaki okuma serüveniniz hangi kitaplar üzerinden devam etti?  
 
Sonrasında Reşat Nuri Güntekin’in romanı Çalıkuşu, Halide Edip Adıvar’ın romanı Sinekli Bakkal, Victor Hugo, Sefiller, adaşım Nazlı Eray’ın kitapları, Virginia Woolf’tan Kendine Ait Bir Oda, Erich Fromm kitapları severek okuduğum birçok kitap arasında aklıma ilk gelenler. Biraz daha yaş aldıktan sonra, yani şimdiki dönemde severek okuduğum yazarlardan bazılarını söyleyecek olursam, Ayşe Kulin, Nermin Bezmen, İclal Aydın, Haruki Murakami ve Dan Brown’u sayabilirim.
 
* Size, “Bir kitap okudum, hayatım değişti,” dedirten kitaplar?
 
Biraz torpil yapıp iki kitap söylesem olur burada sanırım. Kitaplardan ilki Richard Bach’ın Martı kitabı. Martı’yı her okuduğumda yeni bir kitap okuyormuşum hissiyle doluyorum ve yeni şeyler keşfediyorum. Ona eklemek isteyeceğim kitap da Stefano D’Anna’dan Tanrılar Okulu.
 
* Yazar doğuluyor mu, olunuyor mu? Sizin yazarlığa başlamanız nasıl oldu?
 
Cevabım, doğulur mu, olunur mu sorularına verdiğim cevapla aynı olacak, her ikisi de doğru. Hepimiz bazı farklılıklarla doğuyoruz elbette, ancak yaşamda sevdiğimiz, seçtiğimiz şeylerle ilgili de kendimizi eğitip geliştiriyoruz. Doğuştan gelen yetenek varsa ve beraberinde de yazmak ilgili alanındaysa, o zaman yazma serüveni daha kolay ilerliyor, doğuştan gelen yetenek desteği yoksa, biraz daha fazla çaba ve öğrenme hevesi ile bence yazılabiliyor. 
 
Benim yazarlığa başlamama gelince: Ben çocukluğumdan beri yazmayı çok severim. İlkokuldan başlayarak en sevdiğim işlerden biri hep kompozisyon yazmak oldu. Hatta okul dışı kompozisyonlar yazıp ailemin çocuk dergilerine göndermesini sağlardım. Arkadaşlarıma sürekli mektup yazardım. Aile üyelerime kızarsam, derdimi mektupla anlatırdım. Çalışma yaşamımda da yazmak en sevdiklerim arasındaki yerini korudu. Kısa denemeler yazıp kendi dosyalarımda sakladım. Uzunca bir cesaret toplama döneminin ardından kendime bir blog açıp yazdıklarımı orada yayınlamaya başladım. Mesleki konularda Harvard Business Review Türkiye Blog’da yazmaya başladım. Ancak çocukluğumdan beri zihnimin bir yerinde kitap yazma hayalim duruyordu, ben kitap yazmak istiyordum. 2017 yılında Pollyanna Mutlu Muydu? ile ilgili çalışmalarıma başladım. Hayalim 2020 Ocak ayında gerçekleşti.
 
* Sorulmaz ama, yazarken en çok keyif aldığınız kitaplarınız?
 
Henüz bir tane kitabım olduğu için Pollyanna Mutlu Muydu? diye cevap vereceğim. Sanırım ilk göz ağrım olduğu için yerini hep koruyacak.
 
* Mutfakta neler pişiyor? Okurlarınıza bir müjdeniz var mı?
 
Mutfakta farklı bir heyecan var. Çocuk öyküleri pişmeye başladı.
 
* Şu sıralar elinizden düşüremediğiniz kitaplar?
 
Jose Saramago kitaplarını okuyorum, Körlük’le başladım. 
 
* Hem bir okur hem de bir yazar olarak, olmazsa olmaz dediğiniz yazarlar/kitaplar?
           
Galiba ayrım yapmam çok mümkün değil. Her sevdiğim kitap ve yazar bana olmazsa olmaz hissi veriyor. İyi ki varlar.
 
* Kendi paranızla aldığınız ilk kitap?
 
Çocukluk harçlığımla almıştım, Enid Blyton Afacan Beşler serisinin ilk kitabı.
 
* Başlayıp da bir türlü bitiremediğiniz klasikler?   
 
Çocukluğumdan beri başladığım kitapları zorlansam da bitiririm, yazara ayıp olur diye düşünürüm.
 
* Sırf kapağını beğendiğiniz için aldığınız kitaplar?
 
Sanırım böyle bir kitabım yok.
 
* Çocukluğunuzdan bugüne en çok sevdiğiniz kitap kahramanları?
 
Gökten İnen Melek kitabının kahramanı Mary Poppins, Küçük Prenses kitabının kahramanı Sara ve tabii Pollyanna
 
* Sizi en çok güldüren, eğlenceli kitaplar?
 
Aziz Nesin, Şimdiki Çocuklar Harika – hâlâ okuduğumda kahkaha atabilirim.
 
* On senede bir yeniden okunması gerektiğini düşündüğünüz ömürlük kitaplar?
 
Martı, Küçük Prens, İnsanın Anlam Arayışı, Tanrılar Okulu
 
* Hak ettiği değeri görmediğine inandığınız yazar/kitaplar?
 
Sanırım yok.
 
* Gelecekte adını daha çok duyacağımızı düşündüğünüz genç yazarlar?
 
Bir ayrım yapmak istemedim, genç yazarların yazma cesareti hep içlerinde olsun ve yepyenileri katılsın yazın dünyasına. 
 
 

Nazlı Kılan Ermut Kitapları Tümünü Gör

Giriş Yap
ya da Üye Ol