sadsad x
asdasd

20. Yüzyıl İngiliz Romanında Mizah ve Hiciv

Doruk Yayınları

Yakup Yaşar

Üretici Liste Fiyatı
90,00 TL
54,00 TL
%40 indirim
24 Saatte Kargoda!
3 Adet Stokta
20. Yüzyıl İngiliz Romanında Mizah ve Hiciv Hakkında Bilgiler
Türü: Mizah
Sayfa Sayısı: 334
ISBN: 9789755537481
Boyut: 14 x 21
Kapak: Ciltsiz
Yakup Yaşar
Yakup Yaşar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • 20. Yüzyıl İngiliz Romanında Mizah ve Hiciv Kısa Özet

    Yazar, birçok yazınsal türde kullanılan önemli yöntemlerden biri olan mizahın, barındırdığı alt yöntemleri araştırıyor ve 20. yüzyıl boyunca yaşanan tarihsel olayların toplumu ve dolayısıyla edebiyatta mizahı nasıl etkilediğini anlatıyor.

    Samuel Beckett’in Watt (1953), Kingsley Amis’in Lucky Jim (1954) ile P.G. Wodehouse’un Pigs Have Wings (1952) eserlerinde ortaya konulan mizahın beraberinde getirdiği çeşitli anlamlar ele alınıyor. Modern dünyada değişen güç dengelerinin oluşturduğu sosyo-kültürel yapı içerisinde insan ilişkilerinin anlatıldığı romanlarda, mizah-toplum ilişkisi gerçeklik-kurgu denkleminde inceleniyor. Ayrıca Beckett, Amis ve Wodehouse’un romanlarında mizahın ne şekilde temsil edildiği ve bu mizahi temsillerin altında yatan çeşitli hicvi anlamlar, mizahın toplumsal ve psikanalitik işlevleri bağlamında tartışılıyor. Seçili eserlerdeki mizahın farklı temsillerinin ve bu temsillerin taşıdığı anlamların incelenmesiyle, bu yazarların hem birbirleriyle hem de mizah kuramcılarıyla nasıl bir eleştirel diyalog içinde oldukları, daha da önemlisi mizaha getirdikleri yeni bakış açıları ortaya konuyor.

    Yaşar, seçtiği eserleri mizahın kamusal ve kişisel uzamlardaki etkileri doğrultusunda inceleyerek, her bir yazarın aynı dönemde aynı olaylara tanıklık etmelerine rağmen yazdıkları metinlerde mizahı farklı şekillerde kullanarak olaylara nasıl farklı eleştiriler getirdiklerinin ortaya çıkmasına katkı sağlıyor.

20. Yüzyıl İngiliz Romanında Mizah ve Hiciv Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.