sadsad x
asdasd
Üretici Liste Fiyatı
70,00 TL
43,40 TL
%38 indirim
24 Saatte Kargoda!
10+ Adet Stokta
Alemin Yaratılış Mahiyeti Hakkında Bilgiler
Türü: Tasavvuf - Mezhepler - Tarikatlar
Sayfa Sayısı: 248
ISBN: 9786052196649
Boyut: 14 x 21
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
Erzurumlu İbrahim Hakkı
Erzurumlu İbrahim Hakkı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Alemin Yaratılış Mahiyeti Kısa Özet

    18 Mayıs 1703 yılında Erzurum Haskale`de doğan İbrahim Hakkı, toplumda Erzurumlu İbrahim Hakkı olarak tanınmaktadır. Erzurumlu İbrahim Hakkı mutasavıf, alim ve sosyologtur. Annesi Hanife Hatun`un soyu İslaıniyetin kurucusu Hz. Muhammed`e kadar uzandığı söylenmektedir. Babası ise Derviş Osman`dır. Küçük yaşta annesini kaybeden İbrahim Hakkı, amcasının yanında kalarak eğitimine bir süre daha burada devam etmiştir.

    Eşinin ölümünün ardından Tillo`ya giderek Kadiri şeyhlerinden İsmail Fakirullah`ın cemiyetine katılmıştır. Eğitimini bir süre amcasının yanında devam eden İbrahim Hakkı, 9 yaşına geldiğinde amcası ile birlikte babasının yanına Tillo`ya gitmişlerdir. Burada tefsir, hadis ve fıkıh eğitimi alan İbrahim Hakkı, daha sonra Molla Muhammed al- Suhrani`den astronomi ve matematik dersleri almıştır.

    Birçok önemli esere imza atmış olan İbrahim Hakkı, düz yazı ve manzum olarak toplumda Hakkı, astronomi, fizik, psikoloji, sosyoloji ve din gibi birbirinden önemli bu alanlar üzerinde birçok çalışmaya imza atmıştır. Tasavvuftan edebiyata kadar pek çok alanda bilgi sahibi olan İbrahim Hakkı, 18. yüzyıl klasik Islam kültürünün Osmanlı`daki son temsilcilerinden biri olarak sayılmaktadır. Erzurumlu İbrahim Hakkı, 22 Haziran 1780 tarihinde vefat etmiş ve Şiir`tin Tillo ilçesinde defnedilmiştir.

Alemin Yaratılış Mahiyeti Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.