Kazandıran Temmuz İndirimleri Kampanyası
Menü
Hesabım
Sepetim

Alfabe ve Matbuat - Türkiye`de Alfabe Devrimi ve Matbuat Rejimi 1928-1939

Üretici Liste Fiyat
800,00
440,00
Yorum Yap
Listeye Ekle
Öne Çıkan Bilgiler

Tu¨rkiye’de 1 Kasım 1928’de kabul edilen Alfabe Devrimi, Arap harfli Tu¨rkc¸e yazı sistemine oranla okumayı ve yazmayı kolaylas¸tırmasının yanı sıra, siyasal retorigˆini Osmanlı gec¸mis¸inden kopus¸ u¨zerinden tanımlayan Erken Cumhuriyet modernles¸mesinin yeni yu¨zu¨nu¨ olus¸turdu. Yeni alfabeyle okuma yazma egˆitimi seferberligˆinde Millet Mektepleri, u¨lkede milli^ matbuat ku¨ltu¨ru¨nu¨n olus¸turulmasında ise Matbuat Umum Mu¨du¨rlu¨gˆu¨ idaresinde 1934’te yapılandırılan matbuat rejimi etkin rol oynadı.

Erken Cumhuriyet do¨nemi Tu¨rkiye’sinde matbuat rejimi, 1930’larda Avrupa, ABD ve Sovyetler Birligˆi’nde yu¨ru¨tu¨len matbuat rejimlerindeki gibi siyasal iktidarların denetimine giren resmi^ ve

Alfabe ve Matbuat - Türkiye`de Alfabe Devrimi ve Matbuat Rejimi 1928-1939 Hakkında Bilgiler
Türü : Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi
Kapak : Ciltsiz
Sayfa Sayısı : 300
ISBN : 9786059388276
Basım Yılı : 2021
Kağıt Tipi : 1. Hamur

Tükendi

Gelince Haber Ver

Türkiye’de 1 Kasım 1928’de kabul edilen Alfabe Devrimi, Arap harfli Türkçe yazı sistemine oranla okumayı ve yazmayı kolaylaştırmasının yanı sıra, siyasal retoriğini Osmanlı geçmişinden kopuş üzerinden tanımlayan Erken Cumhuriyet modernleşmesinin yeni yüzünü oluşturdu. Yeni alfabeyle okuma yazma eğitimi seferberliğinde Millet Mektepleri, ülkede millî matbuat kültürünün oluşturulmasında ise Matbuat Umum Müdürlüğü idaresinde 1934’te yapılandırılan matbuat rejimi etkin rol oynadı.

Erken Cumhuriyet dönemi Türkiye’sinde matbuat rejimi, 1930’larda Avrupa, ABD ve Sovyetler Birliği’nde yürütülen matbuat rejimlerindeki gibi siyasal iktidarların denetimine giren resmî ve hususi yayımcılığı merkezi politikalarla şekillendirmesi ve kırsal bölgelere ulaşabilen yayın faaliyetleriyle resmî modernleşme ideolojisini kitlelere benimsetmesi açısından etkili bir kültür yönetimiydi. 1930’larda sosyalist, faşist veya liberal rejimlerin kitle iletişiminde ve eğitim politikalarında etkin rol alan matbuat rejimlerinin ortak hedefi, resmî modernleşme ideolojisini toplumsal kültüre dönüştürebilmekti.

Alfabe ve Matbuat, Erken Cumhuriyet dönemi Türkiye’sinde ulusun inşası söyleminin, alfabe kitaplarından resmî propaganda yayınlarına uzanan geniş ölçekteki matbuat ürünleriyle somutlaştırılmasının ve kitlelere aşılanmasının on yıllık siyasetini inceliyor. Yayın, Türkiye’de millî yazılı kültürü belirleyen Alfabe Devrimi’nin ve millî matbuat kültürünü biçimlendiren matbuat rejiminin gelişim süreçlerini, Türkiye’nin komşusu ve müttefiki olan siyasal rejimlerle 1920’li ve 1930’lu yıllarda kurduğu kültürel ilişkiler üzerinden karşılaştırarak ele almayı ve iki dünya savaşı arasında Türkiye’deki uluslaşma siyasetinde öne çıkan millî matbuat kültürünü yeniden okumayı öneriyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.