Altta Kalanlar 1. Hamur Hakkında Bilgiler
Türü: Anı - Mektup - Günlük
Sayfa Sayısı: 199
ISBN: 3990000030123
Boyut: 14 x 0
Kapak: Ciltsiz
Jack London
Jack London
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Altta Kalanlar 1. Hamur Kısa Özet

  Jack London, Londra`nın Doğu yakasındaki; Whitechapel, Hoxton, Spitalfields, Bentham Green ve Wapping`i kapsayan bir bölgeyi, buradaki insanların arasına karışarak, onlar gibi giyinip, onlar gibi yaşayıp, onlar gibi karnını doyurarak bu yapıtını yaratmıştır.

  Bu yaratış, öylesine bir doğallık içermektedir ki, Jack London`ın kendi ifadesiyle; üzerindeki ceketten başka kaybedecek şeyi yoktur. O ceket de, eski giysiler satan bir dükkandan alınmıştır.

  Buradaki yaşam hem gridir, hem de bulanık. Burada yaşayanlar acz içinde, umarsız, umutsuz, hastalıklıdır. Temizlik için yapılan en ufak bir girişim bile, kahkahalarla karşılanır burada. Buralara yağan yağmur bile doğallıktan uzaktır ve ortalığı temizleme gücünden yoksundur. O da her şey gibi yağlıdır, düştüğü yeri daha çok pisletir. Buradaki duvarların ardında, sıkıntı içindeki insanlar yaşamını sürdürür.

  Burada ruh inceliğinden söz etmek alay konusu olur, dünya nimetleri yoktur burada. Londra`da öyle sokaklar vardır ki, burada yaşama gözlerini açan çocukların yüzde ellisi, iki yaşına varmadan ölür. Geriye kalan çocukların yüzde ellisi de, beş yaşına ulaşmadan yaşama gözlerini yumar. Denilebilir ki, buralarda korkunç bir katliam hüküm sürmektedir. Londra`nın kenar mahalleleri, ucu bucağı belirsiz bir mezbahadır.

  Jack London`ın tanıklığıyla tarihe not olarak düşülen Altta Kalanlar`ın hikayesinin üzerinden yalnızca bir yüzyıl geçti. Batı`nın bugünkü uygar İngiltere`si, milyonlarca ezilmişin cesedinin yer aldığı temel üzerinde inşa edilmiş. Jack London, bu belgeyi, o eşsiz üslubuyla hikayeleştirmiş. Yalçın Yayınları olarak; bu sürükleyici ve bir solukta okunan yapıtın yeni basımını yayınlamaktan onur duyuyoruz.

Altta Kalanlar 1. Hamur Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.