Bulgar Oyunları Hakkında Bilgiler
Türü: Senaryo
Sayfa Sayısı: 264
ISBN: 9789758747917
Boyut: 14 x 0
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Bulgar Oyunları Kısa Özet

  Bulgar oyun yazarlığı yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahiptir. İkinci Dünya Savaşı sonrası karşıt bloklarda yer alan Türkiye ile Bulgaristan arasında sanatsal ve kültürel bağlardan söz etmek olanaksızken, son yıllarda, özellikle tiyatro alanındaki işbirliği ve ilişkilerin imrendirecek boyutlarda canlandığına tanık oluruz. Yıllar boyu, yapayca biriktirilen önyargıların aşılmasını da içeren bu zorlu süreçte, iki ülkede de oyun sahneleyerek kurulan köprüleri, deneyim paylaşımı yoluyla sağlamlaştıran yönetmenlerin emek ve katkıları yadsınamaz. Gelenekselleşen festival katılımlarının yanı sıra, özellikle iki dilden yapılan çevirilerle, son yıllarda bu alanda da önemli adımların atıldığını kabul etmemiz gerekir.

  Bu bağlamda; İvan Radoev, Stanislav Stratiev, Stefan Tsanev ve Hristo Boyçev gibi 4 seçkin yaratıcının yazınsallığı ve sanatsallığı kanıtlanmış 5 yapıtını içeren *Bulgar Oyunları* başlıklı seçkimiz Bulgar oyun yazarlığının Türkçe’de yapılan en kapsamlı ve bütünsel tanıtımı özelliğini taşımaktadır.

  Seçkimizin bu yönde yapılması gereken yeni çalışmaların önünü açması, ayrıca iki halkın tiyatro aracılığıyla karşılıklı önyargılarından sıyrılmalarına ve ‘öteki’ olarak algıladıkları komşularını tanımalarına biraz olsun katkı sağlaması umuduyla...

   

Bulgar Oyunları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.