sadsad x
asdasd

Denizcilik Meteorolojisi Ders Çalışma Kılavuzu

Birsen Yayınevi

Ümit Çevik

Üretici Liste Fiyatı
350,00 TL
287,00 TL
Denizcilik Meteorolojisi Ders Çalışma Kılavuzu Hakkında Bilgiler
Türü: Denizcilik
Sayfa Sayısı: 174
ISBN: 9799755113974
Boyut: 14 x 20
Kapak: Yayınevi#Birsen Yayınevi|Yazar#Ümit Çevik|Barkod#9799755113974|Boyut#14x20|Sayfa Sayısı#174|Cilt Tipi#Ciltsiz|Kağıt Cinsi#1. Hamur|Basım Yılı#2005|Cep Boy#Hayır
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2005
Ümit Çevik
Ümit Çevik
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Denizcilik Meteorolojisi Ders Çalışma Kılavuzu Kısa Özet

  Meteoroloji, aslında insan hayatının her anında ve her alanında yer alan, canlıların yaşam sürdüğü atmosfer içerisinde, yaşam koşullarını ilgilendiren hava olaylarını inceleyen çok önemli bir bilim dalıdır. Meteoroloji bilimi, oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.
  Öte yandan, dünya genelinde, insan ilişkilerini ortaya koyan en önemli faaliyetlerden biri, ticarettir. Ticari faaliyetlerin gerçekleşmesinde, vazgeçilmezlik derecesinde önemli olan ilk husus ise şüphesiz taşımacılıktır.

  Günümüz dünyasında, taşımacılık hava, kara ve deniz yoluyla yapılmaktadır. Her üç durumda da, meteorolojik olaylar, taşımacılığı önemli ölçüde etkileyici faktörler yaratır.
  Taşımacılık, zaman ile birebir ilişkili olduğu için de, meteorolojik olayların olumsuz koşullar yaratması, taşımacılık zamanını olumsuz etkiler. Tam tersine, meteorolojik hava olaylarının olumlu şartlar doğurması ise, taşımacılık zamanına olumlu etkiler yaratacaktır. Bu mantık da, meteorolojinin, taşımacılık faaliyetlerinde hesaba katılması gereken en önemli faktörlerden birisi olduğunun göstergesidir.

  Bu kitapta yer alan konular, deniz taşımacılığı faaliyetlerinde bulunan kişilerin, meteorolojinin taşımacılığa olan etkilerini hesaba katabilmesi için, başlangıç teşkil eden temel konular hakkında bilgi verici niteliktedir.

  Bu kitabın yazılmasındaki amaç, denizde çalışanların ve gemi işletmecilerinin, daha verimli taşımacılık yapabilmeleri maksadıyla, meteorolojik olaylarla ilgili bilgiye sahip olmaları için, bu bilgileri akılda kalıcı şekilde nasıl öğrenecekleri sorusuna çözüm bulmaktır. Nitekim, bu amaçla kitabın içerisinde hafıza kutusu başlığı altında, bilgilerin kalıcı, unutulmayacak ve kolayca hatırlanacak şekilde hafızaya yerleştirilmesi için gerekli çalışma yöntemleri yer almaktadır.
  Bu kitapta, çok derin detaylı ve ağır düzeyli bilimsel anlatımlardan mümkün olduğunca kaçınılarak, basit mantıkla meteorolojinin temel yapı taşları hakkında bilgi verilmeye
  çalışılmıştır. Bunun yanında, bir takım benzetmelerle, okuyucunun olayı kafasında canlandırmasına yardımcı olmak amaçlanmıştır.

  Bu kitaptaki bilgiler, meteoroloji biliminin denizcilerin hayatında yer alan kısımları ele alınarak işlenmeye çalışılmıştır. Ülkemizde, meteoroloji konusunda oldukça yararlı eserler üretmiş olan çok kıymetli uzmanlar vardır. Bu kitap ise, çoğu zaman çalışırken sıkıldığımız ve konudan uzaklaşıp başka alemlere dalarak konsantrasyondan uzaklaşmamıza sebep olan geleneksel ders çalışma metotlarına alternatif bir yöntemle meteoroloji bilgisini öğrenmek için hazırlanmıştır..
  Bu kitap ders çalışma rehberi olarak algılanmalıdır..

  - Ümit Çevik 31 Ocak 2005, Ankara

  Yeni öğrenme teknikleriyle çok daha hızlı ve kolay öğrenme imkanı...
  yer alan konular, deniz taşımacılığı faaliyetlerinde bulunan meteorolojinin taşımacılığa otan etkilerini hesaba katabilmesi teşkil eden temel konular hakkında bilgi verici
  Kitabın yazılmasındaki amaç, bilgilerin akılda kalıcı şekilde nasıl öğrenileceği sorusuna çözüm bulmaktır. Nitekim, bu amaçla kitabın içerisinde hafıza kutusu başlığı altında, bilgilerin hızlı, kalıcı ve kolayca hatırlanacak şekilde hafızaya yerleştirilmesi için gerekli çalışma yöntemleri yer almaktadır.

  Kitapta, çok derin detaylı ve ağır düzeyli bilimsel anlatımlardan mümkün olduğunca kaçınılarak, basit mantıkla meteorolojinin temel yapı taşları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bilgiler, meteoroloji biliminin denizcilerin hayatında yer alan kısımları ele alınarak işlenmeye çalışılmıştır. Bir takım benzetmelerle, okuyucunun olayı kafasında canlandırmasına yardımcı olunmaktadır.
  Çoğu zaman çalışırken sıkıldığımız ve konudan uzaklaşıp başka alemlere dalarak konsantrasyondan uzaklaşmamıza sebep olan geleneksel ders çalışma metotlarına alternatif bir yöntemle meteoroloji bilgisini öğrenmek için hazırlanmıştır.

  Bu kitap bir ders çalışma rehberidir.

  Denizcilik meslek liseleri, denizcilik meslek yüksek okulları, denizcilik yüksek okulları ve fakültelerinde öğrenim görenler, G.A.S.M. Sınavlarına hazırlan anlar, ticari veya askeri gemilerde çalışanlar, gemi işletmecileri, yatçılar ve yat işletmecileri, yelkenciler, temel meteoroloji eğitimi almak isteyenler, denizciliğe merak duyanlar, meteoroloji ` bilimine ilgi duyanlar, alternatif ders çalışma metodu öğrenmek isteyenler ve yeniliklere açık olanlar için husüsi olarak hazırlanmıştır

Denizcilik Meteorolojisi Ders Çalışma Kılavuzu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.