sadsad x
asdasd

Devlet Yönetimi için Bilgelik Kılavuzu

Büyüyen Ay Yayınları

Hasan Beyzade

Üretici Liste Fiyatı
90,00 TL
56,70 TL
%37 indirim
24 Saatte Kargoda!
2 Adet Stokta
Devlet Yönetimi için Bilgelik Kılavuzu Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma-İnceleme
Sayfa Sayısı: 160
ISBN: 9786052071274
Boyut: 14 x 21
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
Hasan Beyzade
Hasan Beyzade
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Devlet Yönetimi için Bilgelik Kılavuzu Kısa Özet

    Hasan Bey-zade Ahmed Paşa, 17. asrın ilk yarısında yaşamış bir Osmanlı devlet adamıdır. Medrese tahsili görmüş, Rumeli ve Anadolu`da çeşitli hizmetlerde bulunmuştur. Onun yaşadığı dönem, Osmanlı Devleti`nin klasik yapısında birtakım arızaların belirmeye başladığı yıllardır. Bu nedenle dönemin aydınları, sultanları ve idarecileri ikaz edici mahiyette siyasetnâme eserleri kaleme almışlardır.

    Hasan Bey-zâde`nin, Usûli`l-hikem fî Nizâmi`l-âlem adını verdiği kısa eseri de, bu amaçla derlenmiştir. Sultan II. Osman dönemi devlet adamlarından Sadrazam Çelebi (Güzelce) Ali Paşa`ya takdim edilen eser, Doğu-İslâm siyasetnâme türünün karakteristik özelliklerini taşır.

    Yöneticilerin adaletten sapmamaları, âlimlere ve bilginlere saygı göstermeleri, cömert olmaları, müşavereyi ihmal etmemeleri, savaşlarda tedbiri elden bırakmamaları, askerlerin doğruluk ve dürüstlükten ayrılmaması gibi, zaman ve mekân ötesi evrensel insanlık kaideleri bu eserde özlü biçimde toplanmıştır. Bu yönüyle Usûli`l-hikem, geçmişten günümüze, devlet idaresinde bulunan herkes için kılavuz olma özelliğini koruyan bir eser.

Devlet Yönetimi için Bilgelik Kılavuzu Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.