sadsad x
asdasd

El-Ezkar Dualar ve Zikirler

Eser Kitap

İmam Nevevi

Üretici Liste Fiyatı
180,00 TL
99,00 TL
%45 indirim
24 Saatte Kargoda!
1 Adet Stokta
El-Ezkar Dualar ve Zikirler Hakkında Bilgiler
Türü: İslam Eğitimi
Sayfa Sayısı: 960
ISBN: 9789944332590
Boyut: 17 x 24
Kapak: Ciltli
İmam Nevevi
İmam Nevevi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • El-Ezkar Dualar ve Zikirler Kısa Özet

  45 yaş gibi bir insan ömrü için çok kısa sayılabilecek bir zaman aralığına 42`yi aşan eseri sığdırmış olan İmam Nevevî`nin "el-Ezkar" adlı kitabı, zikir ve dua konularında en çok ilgi gören eserlerdendir.
  Dua ve zikirlerle ilgili rivayetlerin ve hadislerin seçiminde Buharî ile Müslim`in "el-Camiu`s-sahîh"leri ve Ebu Dâvûd, Tirmizî ile Nesaî`nin "es-Sünen"lerini esas almış, çok az bir kısmını da *Kütüb-i Meşhure*den nakletmiştir. Bu arada diğer hadis kitaplarına da başvurmuş, Nevevî’nin ifadesine göre cüzler ve müsnedlerdeki hadislere çok az yer vermiştir.

  İmam Nevevî bu eserinde bir müslümanın günlük hayatında karşılaşabileceği ve namaz, oruç, hac, evlenme, yolculuk, cihad gibi çeşitli durumları içeren zikir ve dua ile ilgili hadisleri bir araya getirmiştir. Günlük hayattaki çeşitli davranışları da ihtiva eden dua ve zikirleri konularına göre 22 bölüm ve 349 bab halinde sıraladığı bu eserde 1260 hadise yer vermiştir.

  Bu değerli eserde gerekli görülen açıklamalar genel olarak aşırı detaya girilmeden kısa ve özlü olarak dipnotta yer verilmiştir.
  Dipnotta konuyla ilgili açıklama yapılırken, genellikle günümüzün ihtiyaçları ve şartları göz önünde bulundurulmuştur. Açıklamalar, anlaşılır bir dille ifade edilmeye çalışılmıştır.
  Yine müellifin Şâfiî mezhebine mensup olması hasebiyle yer verdiği fıkhî görüşlerin bulunduğu yerlerde Hanefî mezhebinin de görüşlerine dipnotta yer verilmiştir.

  Okuyucuya kolaylık olması için hadisin nerelerde geçtiği ile ilgili tahric çalışmasında detaylı kaynak gösterimi yapılmıştır.
  Kitabın daha anlaşılır ve daha kolay okunabilmesini sağlamak amacıyla diğer baskılarda görülmeyen alt başlıklara fazlaca yer verilmiş, ayrıca herhangi bir kısıtlamaya ve geçiştirmeye yer vermeksizin bu eserin tam metin tercümesi yapılmıştır.
  Bu çok önemli eseri; okuma, kavrama, yaşama ve her zaman O`nu anma dileğiyle…

El-Ezkar Dualar ve Zikirler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.