Emeviler Devri Şii Hareketleri ve Günümüz Şiiliği

Endülüs Yayınları

Hasan Onat

85,00 TL
65,45 TL
%23 indirim
Alışveriş Listeme Ekle
Emeviler Devri Şii Hareketleri ve Günümüz Şiiliği Hakkında Bilgiler
Türü: Genel
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 9786058316812
Boyut: 16 x 0
Kapak: Ciltsiz
Hasan Onat
Hasan Onat
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Emeviler Devri Şii Hareketleri ve Günümüz Şiiliği Kısa Özet

    Mezhepler, İslam’ın anlaşılma biçimleri ile ilgili tezahürlerdir. Siyasi, itikadi, içtimai, iktisadi,  coğrafi, tarihi, ve kültürel birtakım sebeler, dinin anlaşılması planında belirli fikirlerin ya da şahısların etrafında zümreleşmeye yol açmıştır. Böylece, din anlayışında yer yer sistematik özellik kazanarak düşünce ve davranışları etkileyen geleneksel bir hüviyete bürünmesi ve sosyal hayatta derin izler bırakarak varlığını sürdürmesi karşımıza “mezhep” olgusunu çıkarmaktadır. Mezhepler, bir anlamda İslam düşünce ekolleridir; bunların İslam’la özdeşleştirilmesi mümkün değildir.

    Müslümanlar, Bilgi Çağı’nın eşiğindeki bir dünyada İslam’ı ve önümüzde duran on dört asırlık muazzam birikimi yeniden anlamak ve onu Kur’an’ın ışığında yeniden değerlendirmek gibi tarihî bir sorumlulukla yüzyüzedir. Vahiy merkezli din anlayışına ulaşabilmek için, öncelikle erken dönem İslam Tarihi’nin ve bu dönemdeki mezhep hareketlerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. 

    Prof. Dr. Hasan Onat bu çalışmasında, İslam Tarihi’nin en ciddi farklılaşma hareketlerinden birisi olan Şia’nın doğuş dönemini biraz olsun aydınlatmayı hedef edinmiştir.  Kitapta yer alan eklerle de geçmişle günümüz arasında bir mukayese ve yorumlama imkanını da sağlamıştır.

Emeviler Devri Şii Hareketleri ve Günümüz Şiiliği Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.