sadsad x
asdasd

Eskiçağ Bilimleri Alanında İlk Yetişenler

Arkeoloji ve Sanat Yayınları

Nezih Başgelen

Üretici Liste Fiyatı
30,00 TL
22,50 TL
%25 indirim
Eskiçağ Bilimleri Alanında İlk Yetişenler Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme
Sayfa Sayısı: 60
ISBN: 9786053961413
Boyut: 13.5 x 19.5
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2011
Nezih Başgelen
Nezih Başgelen
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Eskiçağ Bilimleri Alanında İlk Yetişenler Kısa Özet

  Cumhuriyetimizin ve Modern Türkiye`nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve idaalist kadroları türk gençlerinin eğitimini her şeyin üstünde tutmuş, gençliğin en iyi şekilde yetişmesi için hiç bir fedakarlıktan kaçınmamıştır.Atatürk Dönemi eğitim ve kültür politikası arasında, İstanbul ve Ankara`daki yüksek öğretim kurumlarının Batı üniversiteleri düzeyinde örgütlenmesi için yurt dışında ünlü bilim adamlarının davet edilmesi ve böylece bu günkü bilim dallarının temellerinin atılaması başlı başına bir devrim niteliğindedir.

  Atatürk`ün eğitim ve kültür reformunda yetenekli Türk gençlerinin yüsek öğrenim için yurt dışına gönderilmesi projesi de özel bir yere sahiptir. Bu aydılanma projesi çerçevesinde bazı gençler, Ulu arzusu ve bizzat yönlendirmesiyle arkeoloji, Eskiçağ Tarihi, Hititoloji ve klasik filoloji öğrenimi görmek üzere Almanya`ya gönderilmiş, yurda dönüşlerinde üniversitelerimiz de görev alarak, bilim dallarının kurucu kadrolarının oluşturulması ve kurumlaşmasında çok önemli bir yol oynamışlardır.

  Bazı gençlerin Atatürk Dönemi’nde Eskiçağ Bilimleri gibi,ülkemizin zengin kültür mirasının ortaya çıkarılması ve araştırması açısından büyük önem taşıyan özel bir bilim alanının çeşitli uzmanlık dallarına yönlendirmesi belki de tarihte benzeri görülmemiş bir uygulama olup Yüce Önder’in dehası ve ileri görüşlülüğünün bir ürünüdür.

  Bu kitapçık, Gazi Mustafa Kemal’in söz konusu hümanist projesini ve bu kapsamda yurt dışında öğrenim gören birinci nesil Eskiçağ Bilimcilerimizi özellikle yeni kuşaklara tanıtmayı amaçlamaktadır.

Eskiçağ Bilimleri Alanında İlk Yetişenler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.