Felatun Bey ile Rakım Efendi Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 238
ISBN: 9786058049116
Boyut: 12 x 0
Kapak: Ciltsiz
Ahmet Mithat Efendi
Ahmet Mithat Efendi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Felatun Bey ile Rakım Efendi Kısa Özet

    Ahmet Midhat Efendi`nin 1875`te kaleme aldığı "Felatun Bey ile Rakım Efendi" romanında on dokuzuncu yüzyılda sosyal ve kültürel yaşama giren Batılı tarzda yaşayışın olumsuzlukları ele alınır. Roman, üzerinde durduğu konu bakımından Türk edebiyatının önemli eserlerinden biridir."Yanlış Batılılaşmacı edebi bir üslup çerçevesinde anlatan yazar iki zıt karakter üzerinden birleşen ironik bir söylemle birçok konuya değinir. Romandaki karakterlerin isimleri özellikle seçilmiştir. Yazar isim sembolizasyonu yaparak karakterin özelliklerini ismi ve mizacıyla birleştirir.

    Ahmet Midhat Efendi, bu romanında OsmanlI toplumunun içinde bulunduğu "alafrangalaşmak sorununun üzerine gitmektedir. Bunu yaparken yazar, hem kendince gerçekçi ve idealist bir olumlu tip hem de bunun karşıtı olarak olumsuzunu gösterir. Olumsuz örneğe OsmanlI`daki önceden kalan bir"mirasyedilik"olgusunu da ekler. Zira yazar için sorunun kaynağı belki de mirasyediliktir.

    Bu çalışmada roman, günümüz okurunun zorlanmadan anlayabileceği bir yapıya büründürülmeye çalışılmıştır. Kitabın baş tarafına ise romanın ayrıntılı incelenmesi konulmuştur.

Felatun Bey ile Rakım Efendi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.