Felatun Bey İle Rakım Efendi Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 174
ISBN: 9786257229036
Boyut: 14 x 0
Kapak: Ciltsiz
Ahmet Mithat Efendi
Ahmet Mithat Efendi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Felatun Bey İle Rakım Efendi Kısa Özet

    Felâtun Bey’i tanır mısınız? Hani ya şu Mustafa Merakî Efendizâde Felâtun Bey! Galiba tanıyamadınız. Fakat tanınacak bir çocuktur. Mustafa Merakî Efendi Tophane’nin Beyoğlu’na yakın bir mahallesinde oturur. Mahallesinin semtini haber vermek olamaz. Semtini anladınız ya? Bu kadarıyla iktifâ ediniz.

    Kendisi kırk beşlik bir adamdır. Fakat babası bir çocuğu genç evlendirirler ise yüzü gözü açılmadan dünya evine girmiş olacağından ırz ve edebini güzel muhafaza eder düşüncesinde olduğu için Mustafa Merakî Efendi’yi on altı yaşında iken evlendirmiş idi. Bu sebebe mebnidir ki Mustafa Merakî Efendi henüz kırk beş yaşında olduğu hâlde yirmi yedi yaşında bir oğlu bulunup o dahi Felâtun Bey’dir.

    Rakım Efendi dediğimiz çocuk, eski Tophane kapıcılarından birisinin oğlu olup bundan 24 yıl önce babası öldüğünde, annesinin elinde, bir yaşında yetim kalmıştı. Bir kapıcı evladına ne bırakabilir? Bizim Rakım Efendi’nin babası da Salıpazarı tarafında üç odalı bir çürük kümes ve bir de Arap cariyeden başka hiçbir şey bırakmamıştı.

Felatun Bey İle Rakım Efendi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.