sadsad x
asdasd

Herkes İçin Tasarım, Evrensel Tasarım

Boğaziçi Yayınları

Ayşe Nilay Evcil

Üretici Liste Fiyatı
120,00 TL
86,40 TL
%28 indirim
24 Saatte Kargoda!
10+ Adet Stokta
Herkes İçin Tasarım, Evrensel Tasarım Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 144
ISBN: 9789754513257
Boyut: 17 x 24
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2014
Ayşe Nilay Evcil
Ayşe Nilay Evcil
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Herkes İçin Tasarım, Evrensel Tasarım Kısa Özet

  Bu kitabın amacı, tasarımda yeni bir kavram ve anlayış olan herkes için tasarımı tanıtmak, bu tasarım anlayışının özellikle tasarımcılar tarafından farkına varılmasını sağlamak, toplumu oluşturan farklı kullanıcı gruplarına dikkat çekmek ve tasarımdan kaynaklanan eksik veya hatalardan dolayı yaşamları kısıtlanan bireyler için çözüm üretmektir.

  Aslında toplumda *engelli* kişi yoktur, *engellenmiş* kişi vardır. Engellenmiş kişi de, toplumun genelinden farklı özellikler taşıdığı için tasarımlarda gözardı edilen kişidir. Sözgelimi, bina girişine konulmuş basamak, yaya güzergahı üzerinde çukur, kaldırıma taşmış merdiven, açıkta bırakılmış tesisat vb.’nin bulunması toplumda bazı bireylerin o binaya girememesine veya o yaya güzergahında ilerleyememesine neden olmaktadır. Bu da kişinin bilinen engelli tanımına girmese bile yani kör, sağır veya tekerlekli sandalye kullanıcısı olmasa bile kendini *engelli* hissetmesine ve topluma ayak uyduramamasına neden olmaktadır.

  Bu kitap, özellikle iç ve dış mekanların tasarımında söz sahibi olan mimar, kent plancısı, iç mimar ve peyzaj mimarları ile bu meslek gruplarını eğiten akademisyenleri hedef almaktadır. Yaşadığımız çevrelerin oluşturduğu engeller nedeniyle toplumla bütünleşemeyen bireylere çözüm üretebilmek bugün gelişmiş ülkelerin gündeminde olan önemli bir hizmettir. Bunu gerçekleştirebilmek için de herkes için tasarım bir araç olmaktadır.

  Ülkemizde, hem genel olarak toplumda hem de tasarımcılar arasında herkes için tasarım konusunda bilincin eksikliği, konunun yeterince bilinmiyor olması da uygulamaların aksamasına veya hiç gerçekleşememesine neden olmaktadır. Bu yüzden kitabın amaçlarından biri de tasarımla uğraşan profesyoneller ve konuya ilgi duyanlar arasında bu bilincin ve farkındalığın oluşturulmasıdır.

  Herkesin özgürce ve hiçbir tasarım nedeniyle engellenmeden yaşam alanlarını ve endüstri ürünlerini kullanabilmesi dileğiyle…

Herkes İçin Tasarım, Evrensel Tasarım Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.