sadsad x
asdasd

İlkokul Müzik Dersi ile Diğer Derslerin İlişkilendirilmesi ve İlişkilendirme Örnekleri

Akademisyen Kitabevi

Cahit Aksu

115,00 TL
24 Saatte Kargoda!
4 Adet Stokta
İlkokul Müzik Dersi ile Diğer Derslerin İlişkilendirilmesi ve İlişkilendirme Örnekleri Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 165
ISBN: 9786052587089
Boyut: 16 x 24
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 1. Hamur
Basım Tarihi 2019
Cahit Aksu
Cahit Aksu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • İlkokul Müzik Dersi ile Diğer Derslerin İlişkilendirilmesi ve İlişkilendirme Örnekleri Kısa Özet

  Bu çalışmada 2017 İlkokul Eğitim Programı kapsamındaki müzik dersi öğretim programı ile programdaki diğer disiplinlerin öğretim programları kazanımları arasındaki ilişkilendirmelerin neler olabileceğinin tespitine odaklanılmıştır.

  Yeni programların metinlerinde “ilişkilendirmeler” konusu her ne kadar önemle vurgulanmışsa da bu ilişkilendirmelerin hangi derslerle veya hangi kazanımlarla yapılacağı belirtilmemiştir.

  İlkokul eğitim programını uygulamakla görevli sınıf öğretmenlerinin özellikle müzik öğretim programını uygulamada yaşadıkları sorunları aşmada belli bir kolaylık sağlama potansiyeli, bu çalışmayı önemli kılmaktadır.

  Sınıf öğretmenlerinin müzik dersine ilişkin sorunlarını ele alan pek çok çalışmada (En güncel olanlardan bazıları şunlardır: Barış ve Özata, 2009; Arapgirlioğlu ve Karagöz 2011; Kurtaslan ve Koca, 2013; Burak, 2014; Yokuş ve Önk Avşar,

  2014; Cüceoğlu Önder ve Yıldız, 2017; Mentiş Köksoy, 2017; Kaya ve Üstün 2017; vd.) sınıf öğretmenlerinin hem mezun oldukları lisans programındaki müzik dersleri ile ilgili sorunlarına hem de mesleğe başladıklarında bu konuda yaşadıkları sorunlara değinilmiştir.

  Bu çalışma ile sınıf öğretmenlerinin müzik dersi kazanımlarını oluştururken genellikle eşzamanlı olarak yürüttükleri diğer derslerle olası ilişkilendirmelerin hangi kazanımlar boyutunda olabileceğine dönük kolaylaştırıcı ipuçları sunulmuştur.

  Burada ele alınan içeriğin, bir yandan sınıf öğretmenine özellikle müzik dersi kazanımlarını oluşturmada yardımcı olacağı, bir yandan da ilkokul eğitiminde amaçlanan bütüncül yaklaşıma hizmet edeceği düşünülmüştür.

  Bu kapsamda çalışmada tespit edilen ilişkili kazanımlar Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından hazırlanan ilkokul öğretim programları ve ilişkilendirme etkinlik örnekleri de yine Talim Terbiye Kurulu tarafından hazırlanan ilkokul ders kitapları baz alınarak çalışılmıştır.

  Bu çalışmanın özellikle ilkokul sınıf öğretmenlerimize müzik dersi ile ilgili daha etkili ve daha motive edici öğrenme-öğretme yaşantıları oluşturmada yardımcı olabilmesini ümit ve temenni ederim.

İlkokul Müzik Dersi ile Diğer Derslerin İlişkilendirilmesi ve İlişkilendirme Örnekleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.