sadsad x
asdasd
Üretici Liste Fiyatı
380,00 TL
254,60 TL
İnsan Evriminde Taş Aletler Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme
Sayfa Sayısı: 312
ISBN: 9789755537528
Boyut: 16 x 24
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
John J. Shea
John J. Shea
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • İnsan Evriminde Taş Aletler Kısa Özet

  John Shea, İnsan Evriminde Taş Aletler`de insanımsıların teknolojik izlemlerinin, son üç milyon yıl boyunca bugünkü insan olmayan primatlar arasında görülen nadir alet kullanımından, insanlara özgü zorunlu bir alet kullanımına doğru değiştiğini ileri sürüyor.

  Tarih öncesi yontma taş buluntuların insan evrimi süresince nasıl değiştiğini inceleyen yazar; bugünkü insanların ve insan olmayan primatların alet kullanımını karşılaştırarak, belirgin insan davranışları geliştikçe arkeolojik yontma taş buluntuların nasıl değişmiş olması gerektiğini öngörüyor. Bu davranışlar; kesici alet kullanımı, lojistik hareketlilik (bir şeyleri taşımak), dil ve sembolik buluntular ile coğrafi yayılım, diaspora ve konut yerleşikliğini (uzun süre aynı yerde yaşamak) kapsıyor. Shea, tüm bunlardan sonra günümüzden 3,5 milyon yıl ile 6500 yıl öncesi zaman aralığına tarihlenen arkeolojik yontma taş buluntuları analiz ederek öngörülerini test ediyor.

  Stony Brook Üniversitesi’nde antropoloji profesörü olan John J. Shea, Paleolitik ve Neolitik Yakın Doğu`da Taş Aletler, kitabının da yazarıdır. Ayrıca uzman bir taş yontucusudur. Taş alet üretimi ve *ilkel teknolojiyle* ilgili gösterileri, birçok belgeselde yayınlanmış ve Washington D.C’deki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi ile New York City’deki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi ziyaretçilerinin seyrine sunulmuştur.

  Bu ilginç çalışma, bolca çizim ve terim sözlüğüyle beraber insan evrimi hakkında düşünen ve araştırma yürüten herkese özel ve değerli bir okuma sunuyor. Düşündürücü ve kışkırtıcı fikirlerle dolu bir kitap.

  -Journal of Anthropological Research

İnsan Evriminde Taş Aletler Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.