sadsad x
asdasd
Üretici Liste Fiyatı
90,00 TL
55,80 TL
%38 indirim
24 Saatte Kargoda!
10+ Adet Stokta
Kanuni Sultan Süleyman Han Hakkında Bilgiler
Türü: Önemli Olaylar ve Biyografi - Otobiyografi
Sayfa Sayısı: 136
ISBN: 9786057916068
Boyut: 14 x 21
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Ebubekir Subaşı
Ebubekir Subaşı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Kanuni Sultan Süleyman Han Kısa Özet

  Kanuni Sultan Süleyman tahta çıktığında, babası Yavuz Sultan Selim`in tersine yüzünü batıya çevirmişti, zaten babası doğu tarafında yapılması gerekenleri yapmıştı.

  Kanuni Sultan Süleyman, kırk altı sene gibi hiç de az olma- yan saltanatında akıl almaz işler yaptı. Babası Yavuz Sultan Selim`den altı milyon beş yüz elli yedi bin kilometrekare olarak devraldığı Osmanlı topraklarını on dört milyon sekiz yüz doksan üç bin kilometrekareye çıkardı. Bu fevkalade bir yükselişti.

  Bir taraftan da imar faaliyetlerine devam etti. Bu hususta Mimar Sinan`ın hizmeti büyük oldu. Osmanlı Devletinin en parlak devrinin bu büyük mimarı Kanüni Sultan Süleyman devrinde cihana parmak ısırtan eserlere imza attı.

  Büyük bir devlet adamı olmasında şüphe bulunmayan Kanuni Sultan Süleyman Han aynı zamanda iki bin dokuz yüz şiiri bulunan ünlü bir şairdi.

  Halk arasında meşhur olmuş şiirlerinden birinde geçen, sağlık ve birliği öğütleyen iki beyti şudur: “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

  Saltanat dedikleri bir cihan kavgasıdır, Olmaya baht ü saadet dünyada vahdet gibi”.

Kanuni Sultan Süleyman Han Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.