Komedin - Mizahın Müslümancası

Bursa Akademi

Hüseyin Günday

35,00 TL
28,00 TL
%20 indirim
Alışveriş Listeme Ekle
Komedin - Mizahın Müslümancası Hakkında Bilgiler
Türü: Mizah
Sayfa Sayısı: 190
ISBN: 9786056630903
Boyut: 12 x 0
Kapak: Ciltsiz
Hüseyin Günday
Hüseyin Günday
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Komedin - Mizahın Müslümancası Kısa Özet

  Geçmiş yüzyılların çok kültürlü Müslüman dünyası Batılı araştırmacılar tarafından inanç ve zihniyet kodları, sosyal ve siyasal hayat, ilim-kültür hayatı, tabular, duyarlı-lıklar gibi çok farklı perspektiflerden ele alınmış; yine bil-hassa son yüzyılda mizah boyutuyla da ciddi anlamda irde-lenmiştir.

  Buna karşın ne yazık ki ülkemiz insanı 14 asır evvel geniş Müslüman coğrafyasında doğmuş, filizlenip serpilmiş, konu ve tema çeşitliliğiyle oryantalist zekâları kendisine hayran bırakmış bu zengin maden yataklarından hâlâ ha-bersiz görünmektedir.

  İşte elinizdeki Otantik Mizah Serisi projesiyle amaçlanan, Doğu Müslüman Dünyası`nın gülen yüzünü ve yüzyıllar boyunca gülmece sahasında ortaya konan nitelikli mizah ürünlerini günümüz insanına tanıtmak, böylece çağdaş mizahçıları ve nükte severleri mizahın keşfedilmemiş bereketli topraklarından haberdar etmektir.

  20 kitaplık bu gülmece serisi, akademik bir kadro tarafından Arap edebiyatının seçkin mizah klasikleri titiz bir biçimde taranmak ve muhtevaları da günümüz Türk okurunun mizah anlayışına uyarlanmak suretiyle hazırlanmıştır.

  Ancak klasik anekdotlar sadece dil ve üslup açısından güncellenmekle kalmamış, hikâyelerdeki zaman, mekân, şahıs kadrosu hatta zaman zaman olay örgüsü de modern insanın dil zevkine ve entelektüel merakına hitap edecek tarzda yeni baştan dizayn edilmiştir. Bu yönüyle elinizdeki mizahi anlatılar alelade bir tercüme olmayıp yarı telif değerinde bir çabanın ürünüdür.

  Kapsamlı mizah külliyatı Otantik Mizah Serisi`nin ilk kitabı Komedin, mütedeyyin bir kimliğe sahip olsun veya olmasın sıradan Türk insanının ilgisini çekebilecek din orijinli çeşitli temalara (namaz, oruç, hac, zekât, kurban, dua, abdest, riyakârlık, mezhep farklılıkları, rüya tabirleri, palavracı hocalar, sahte peygamberler, melekler, mahşer ahvali, günahlar vs.) yer vermektedir.

  Okur, sunulan anekdotların zekâ pırıltısı ile ışıdığını fark edecek, satır aralarında Müslüman toplum ve kültür açısından zaman zaman öz eleştiriye kapı aralandığına da şahit olacaktır.

  Komedin bilhassa dini kültür ve hayatın yoğunluk kazandığı Ramazan aylarında dost meclislerini, iftar sofralarını, vaaz ve sohbet ortamlarını neşelendirecek özgün ve eğlenceli bir içeriğe sahiptir.

  Bu yönüyle, daha ziyade vakar ve ciddiyeti önemse-yen dindar kesimin de iltifat edeceği özgün ve sıra dışı bir çalışmadır.
  Keyifli okumalar, dileğiyle ...

Komedin - Mizahın Müslümancası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.