sadsad x
asdasd

Osmanlı`dan Cumhuriyet`e Süreklilik ve Değişim: Zafer Toprak Armağanı

Tarih Vakfı Yurt Yayınları

Kolektif

Üretici Liste Fiyatı
320,00 TL
230,40 TL
Osmanlı`dan Cumhuriyet`e Süreklilik ve Değişim: Zafer Toprak Armağanı Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme
Sayfa Sayısı: 592
ISBN: 9789753334075
Boyut: 15 x 21
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Osmanlı`dan Cumhuriyet`e Süreklilik ve Değişim: Zafer Toprak Armağanı Kısa Özet

  Prof. Dr. Zafer Toprak’ın çok geniş bir akademik ilgi alanı var. İktisat tarihi başta olmak üzere, toplumsal ve siyasal tarih alanlarında çok değerli makale ve kitaplar yazmıştır. 1982 yılında yayınlanan ve “opus magnum”olarak niteleyebileceğimizTürkiye’de Millî İktisat adlı eseri kendi alanında temel bir eser, bir klasik haline gelmiştir. Türkiye’de toplumsal tarih çalışmalarına yeni bir boyut getirmiş, öncülük etmiştir. Makalelerine bakıldığında solidarizm, korporatizm, para-militarizm, milli iktisat, feminizm, popülizm, narodnizm, müstehcen edebiyat... gibi konulardakendi alanındaki ilk olan yazılar ve araştırmalar yayınlamıştır. Bu yanıyla da birçok kitap, tez ve makalenin yazımına öncülük ettiği gibi yenilerine de ilham kaynağı olmuştur. Son dönem Osmanlı ve Cumhuriyet’in ilk dönemleri için Zafer Toprak Hoca’nın en azından birkaç makalesine atıf yapmadan yazı yazmak neredeyse imkansızdır.

  Zafer Hoca, yalnızca üniversite sınıflarında anlattığı dersler, koridorlarda öğrencilerle kurduğu ilişkilerle mektepli öğrencilerine değil, üniversite dışı sempozyum, konferans ve konuşmalarıyla da ufuk açıcı olmuş, alaylı öğrencilerine de yol gösterici olmuştur.

  Kendisinin üniversite ve kültür hayatımıza, tarih alanına ve Tarih Vakfı’na yaptığı katkıların yanı sıra Vakfımızın kuruluş sermayesi olan Yurt Yayınları’na, Toplumsal Tarih dergimize ve elbette hayatımıza yaptığı katkılara ve 76. yaşınadostlarının küçücük bir teşekkür ifadesi olarak “çam sakızı tarihçi armağanı”kabilinden bu eseri takdim ediyoruz.

  Mehmet Ö. Alkan tarafından “hocalara armağan” geleneğini sürdürmek ve bu geleneği sonraki kuşaklara aktarmak gayesi ile derlenen Aydın Babuna, Ayşe Buğra, Selim Deringil, Edhem Eldem, Selçuk Esenbel, François Georgeon, Asım Karaömerlioğlu& Murat Yolun, Çağlar Keyder, Murat Koraltürk, Nicole vanOs, Nadir Özbek, Şevket Pamuk, Ayşegün Soysal, İlhan Tekeli, Erik-Jan Zürcher’in makaleleriyle katkıda bulundukları Zafer Toprak’a Armağan kitabı aynı zamanda okurlar için de bir kaynak eser niteliği taşımakta.

  Zafer Hocamıza uzun, sağlıklı ve verimli bir hayat dileriz.

Osmanlı`dan Cumhuriyet`e Süreklilik ve Değişim: Zafer Toprak Armağanı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.