sadsad x
asdasd
Üretici Liste Fiyatı
120,00 TL
86,40 TL
%28 indirim
24 Saatte Kargoda!
3 Adet Stokta
Pierre Bourdieu`nün Mirası Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 455
ISBN: 9786057789051
Boyut: 17 x 25
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
Bryan S. Turner
Bryan S. Turner
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Pierre Bourdieu`nün Mirası Kısa Özet

  "Pierre Bourdieu`nun Mirası"; Pierre Bourdieu`nün sosyolojisinin geniş kapsamlı ve eleştirel bir evrimini hem klasik Avrupa sosyolojisi açısından hem de daha geniş Atlantikin ötesindeki sosyal bilim perspektifinden ortaya koyuyor. Her bir bölüm yazarı Bourdieu`nün mirasına ilişkin epey zorlu meseleleri gündeme getiriyor, ayrıca modem topluma ilişkin anlayışımızın şekillenmesi sürecinde Bourdieu sosyolojisinin sahip olduğu güç ve kapsamı da açığa çıkanyor. Daha önce hiç yayımlanmarnış bir Bourdieu röportajına yer vermesi de kitapla ilgili önemli bir aynntı.

  İlk olarak Karl Mark Max Weber ve Emile Durkheim`in yazılarıyla entelektüel bağlantılarını yakından inceleyerek Bourdieu`nun klasik sosyolojideki düşüncesinin kökenini izliyor. Akabindeki irdelemeler Friedrich Nietzsche, Norbert Elias, Theodor W. Adomo ve Axel Honneth`in çalışmaları ile ilgili olarak Bourdieu`nun modern sosyal felsefe ile ilişkisini ele alıyor. Bourdieu`nun yazılarının çağdaş sosyal bilimlerde dinin sürekli varlığı, toplumsal hareketlerin dönüştürücü gücü, dilin özgürleştirici potansiyeli, 1968`in siyasi mirası, kamusal alanın yükselişinin sosyo-tarihsel önemi ve hülihazırda devam eden küresel ekonomik krizin sosyal sonuçları gibi önemli konulara olan ilgisini araştırıyor. Bourdieu`nün kendi yapıtlarına benzer biçimde, elinizdeki kitaptaki yayımlanmış denemeler seçkisi de çok temalıdır.

  Kitap, Bourdieu`nün, bir dizi entelektüel gelenekten ve bu geleneklerle ilişkilendirilen çeşitli düşünürlerden faydalandığı gerçeğini hakkıyla ele alma çabasındadır. Bu noktada Bourdieu`yu bir diğer teorisyen ile karşılaştırmalı olarak tartışması kitabı daha da özgün kılıyor.

  Bununla birlikte, bu kitaba yapılan katkılarda kendini açığa vuran şey, normatif bir merkezi konum olarak eleştirel sosyal analizin hem ampirik bakımdan temellendirilmiş hem de kuramsal olarak belirgin kılınmış olması gerektiği şeklindeki kanısını göz önünde bulundurursak, Bourdieu`nün yapıtından istifade edebileceğimiz gerçeğidir. Bu çalışma, Bourdieu analizlerinin etki sahasını,`mirasını`göstermek için hem de bu analiz alanının kendisi için çok önemli bir katkıdır.

Pierre Bourdieu`nün Mirası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.