sadsad x
asdasd

Riyaz üs Salihin Tek Cilt - Büyük Boy - Şamua

Sağlam Yayınevi

İmam Nevevi

Üretici Liste Fiyatı
330,00 TL
198,00 TL
%40 indirim
24 Saatte Kargoda!
3 Adet Stokta
Riyaz üs Salihin Tek Cilt - Büyük Boy - Şamua Hakkında Bilgiler
Türü: Kuran ve Kuran Üzerine
Sayfa Sayısı: 1032
ISBN: 9789759180492
Boyut: 18 x 25
Kapak: Ciltli
İmam Nevevi
İmam Nevevi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Riyaz üs Salihin Tek Cilt - Büyük Boy - Şamua Kısa Özet

  İslam dünyasında, Kur´an-ı Kerim´den sonra en çok okunan kitap olma özelliğini kazanan ve adeta her müslüman ailenin evine giren büyük hadis alimi İmam Nevevi´nin Riyazü´s Salihin isimli bu muhteşem eseri, İslami hayata uygulamamızda müslümanca bir hayat yaşamamızda bize rehber olacaktır.

  Tam adı Riyâzü`s-sâlihîn min hadîsi seyyidi`l-mürselîn olan eser, İmam Nevevî`nin çalışmaları arasında önemli bir yer tutar. Nevevî bu kitabını, 45 yıllık kısa fakat çok verimli hayatının en olgun ve bereketli dönemleri kabul edilen bir yaşta, 40 yaşlarında yazdı. Bundan üç sene önce de, bir başka önemli eseri el-Ezkâr`ı telif etmişti. Riyâzü`s-sâlihîn`in telifi, 14 Ramazan 670 (1271) tarihinde bir pazartesi günü tamamlandı.

  Nevevi`nin Riyâzü`s-sâlihîn`i Yazarken Gözettiği Prensipler

  İmam Nevevî, kitabını yazarken bazı prensipler gözettiğini eserinin önsözünde belirtir. Buna göre Riyâzü`s-sâlihîn`in başlıca özellikleri şunlardır:
  * İnsanlara dünya ve âhiret saâdetini kazanma yollarını gösterecek, zâhirî ve bâtinî edepleri elde etmelerini sağlayacak, iyiyi ve güzeli teşvik, kötüden ve çirkinden uzaklaşmayı temin edecek sahih hadislerden oluşan muhtasar bir kitap olacaktır. * Sahih hadis kaynakları olarak şöhret kazanmış kitaplardan seçilen, mâna ve mahiyetleri açık, delâletleri kesin hadisleri ihtiva edecektir. Çünkü gaye: Umumun faydasına olan bir eseri hazırlamaktır; sadece ilim erbabının değil.
  Bilinen ve her bakımdan güvenilen hadis-i şerif kitaplarının başında şu ikisi gelir: Buhari ve Müslim .. Bu eserdeki hadis-i şerifler, çoğunlukla bunlardan alınmıştır. Bu iki eserden sonra, şu dört hadis-i şerif kitabı gelir: Sünen-i Ebu Davud, Tirmizi, Nesei, İbn-i Mace,Kütüb-ü sitte .. (Altı kitap .. ) dedikleri bunlardır. Bunlardan sonra, Hakim`in Müstedrek`ini sayabiliriz.

  Esere, hepsinden de hadis-i şerifler alınmıştır.

  * Konuların baş tarafında ilgili âyetlere yer verilecektir.
  * Açıklanmasına ihtiyaç duyulan bazı kelime ve terimler kısaca açıklanacaktır.
  * Her hadisten sonra, o hadisin hangi kitaptan alındığı belirtilecektir.
  * Hayır ve iyilikleri özendirici, kötülük ve çirkinlikleri engelleyici nitelikte hadisler olmasına özen gösterilecektir.
  * Hadislerin senedinde sadece sahâbî ravinin adı verilecektir.
  * Gerektiğinde bazı hadislerden sonra, o hadisin sıhhat açısından durumuna, bazan da ravilerinin haline işaret edilecektir.
  * Muhtevânın dînî ve ictimâî nitelikte olmasına özen gösterilecektir.

  İmam Nevevî, kitabının başından sonuna kadar bu prensiplere bağlı kalmaya itina gösterdi.

Riyaz üs Salihin Tek Cilt - Büyük Boy - Şamua Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.