Kazandıran Nisan Kampanyası
Menü
Hesabım
Sepetim

Şiirden İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 47 Mayıs - Haziran 2018

Üretici Liste Fiyat
80,00
58,40
Yorum Yap
Listeye Ekle
6 Adet Stokta
Öne Çıkan Bilgiler

Yavuz Özdem`in bu sayının birinci dosyasındaki yazıda iki şey oldukça dikkat çekici. İlki 1980 sonrasını değerlendirirken Nurdan Gürbilek`in Vitrinde Yaşamak`ına referansla bu döneme ilişkin önemli ve tartışılması gereken bir tespiti bize hatırlatması. O da bu dönemde *o güne kadar bastırılmış, kültürel ifade imkânlarından yoksun bırakılmış içeriklerin 80`lerde bir biçimde "geri dönmesi. Yani İslami Yükseliş, taşradaki kültürel değişim-dönüşüm ve bunun yansımaları, cinsel, kimliksel hakların dikkate değer politik güç olarak yerini alması, Kürtlerin, Romenlerin keşfi, velhasıl farklı olanları tanımamız. 1980 sonrası belli bir süreçte yaşanan bu olgunun (ki 1990`larda daha görünür olmuştur bu özellikler) 1980 kuşağına atfedilen "geçmişe sa

Şiirden İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 47 Mayıs - Haziran 2018 Hakkında Bilgiler
Yayınevi : Şiirden Yayıncılık
Barkod : 3990000047748
Boyut : 16x24
Sayfa Sayısı : 74
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2018
Cep Boy : Hayır

Tükendi

Gelince Haber Ver

Yavuz Özdem`in bu sayının birinci dosyasındaki yazıda iki şey oldukça dikkat çekici. İlki 1980 sonrasını değerlendirirken Nurdan Gürbilek`in Vitrinde Yaşamak`ına referansla bu döneme ilişkin önemli ve tartışılması gereken bir tespiti bize hatırlatması. O da bu dönemde “o güne kadar bastırılmış, kültürel ifade imkânlarından yoksun bırakılmış içeriklerin 80`lerde bir biçimde "geri dönmesi. Yani İslami Yükseliş, taşradaki kültürel değişim-dönüşüm ve bunun yansımaları, cinsel, kimliksel hakların dikkate değer politik güç olarak yerini alması, Kürtlerin, Romenlerin keşfi, velhasıl farklı olanları tanımamız. 1980 sonrası belli bir süreçte yaşanan bu olgunun (ki 1990`larda daha görünür olmuştur bu özellikler) 1980 kuşağına atfedilen "geçmişe sahip çıkmak, her düşünceye kucak açmak" gibi özelliklere sığdırılmaya çalışılması elbette Murat Belge`nin aşağıda değineceğimiz tespitini akla getiriyor. Oysa bu değişim-dönüşüm daha büyük çapta bir sosyal hareketliliğe işaret ediyor. Diğer olgu da Murat Belge`den referansla bu dönemde kültürel oluşumların bütün bu zenginleşmeye, farklı olanların, ötekilerin siyasi sahneye çıkmasına karşın "meritokratik" olmaması, yani bireylerin liyakatına dayanmaması, kayırmaya, kollamaya, kişisel ilişkilere dayanması. Söylenmek istenen 1980 sonrası yaratılan kanonun kimliğini betimlemeye yönelik oldukça bilgilendirici ve dikkat çekici bir tespit (M Belge, Kitaplık Dergisi, Ocak 2004). İki, üç, bilemedin dört sayı çıkan ve belli bir arkadaş çevresinde dolaşımda olan dergilerde kapsayıcı olmaktan uzak, zayıf ve içeriği belirsiz tespitlerle bir kuşak yaratmak çabasının oldu bittiye getirilerek "kanon " olarak dayatılması "meritokratik" olmayan özelliğini de seriyor gözler önüne.

Gelecek sayıdaki "Ana Akımlar" dosyasında bu konuyu tartışmak dileğiyle. Bu sayının “Şiir Belleği”nin şairi Hüseyin Ferhat. 1. dosya ise “1980 Sonrası Şiir”.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.