Kazandıran Nisan Kampanyası
Menü
Hesabım
Sepetim

Şiirden İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 56 Kasım - Aralık 2019

Üretici Liste Fiyat
80,00
58,40
Yorum Yap
Listeye Ekle
4 Adet Stokta
Öne Çıkan Bilgiler

Şiirden Dergisinin 56. sayısı ile 10. yıldan aylar almış olduk. 55. sayının tanıtımında dediğimiz gibi güzel anılarımız, acı deneyimlerimiz oldu. Tekrarlamakta fayda var: 9 yıl her iki ayda bir sayı çıkarmanın ne güç olduğunu gördük ve her sayıyı çıkarırken Defter Dergisi’nin son sayısındaki (Sayı 45, 2002) trajik kapanma gerekçesini andık sıklıkla. Aklımda kaldığı kadarıyla dergiyi çıkarmak için gerekli yazı desteğinin bulunamaması idi gerekçe. Bu trajik, ama bir o kadar da sosyal ve kültürel açıdan ne kadar gelişmiş(!) olduğumuzu yüzümüze tokat gibi aşkeden gerekçe bugün on kat daha gerçek. Özellikle sosyal

Şiirden İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 56 Kasım - Aralık 2019 Hakkında Bilgiler
Yayınevi : Şiirden Yayıncılık
Barkod : 3990000099378
Boyut : 16x24
Sayfa Sayısı : 74
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Yılı : 2019
Cep Boy : Hayır

Tükendi

Gelince Haber Ver

Şiirden Dergisinin 56. sayısı ile 10. yıldan aylar almış olduk. 55. sayının tanıtımında dediğimiz gibi güzel anılarımız, acı deneyimlerimiz oldu. Tekrarlamakta fayda var: 9 yıl her iki ayda bir sayı çıkarmanın ne güç olduğunu gördük ve her sayıyı çıkarırken Defter Dergisi’nin son sayısındaki (Sayı 45, 2002) trajik kapanma gerekçesini andık sıklıkla. Aklımda kaldığı kadarıyla dergiyi çıkarmak için gerekli yazı desteğinin bulunamaması idi gerekçe. Bu trajik, ama bir o kadar da sosyal ve kültürel açıdan ne kadar gelişmiş(!) olduğumuzu yüzümüze tokat gibi aşkeden gerekçe bugün on kat daha gerçek. Özellikle sosyal medyaya sıkışan ve sıkıştırılan tartışmalar, bugünlerde facebook ve biraz da instagram ve twitter üzerinden yapılıyor.

Bir de şunu gördük: Şiirden’i çıkarmaya başlamadan önce süren arkadaşlıklarımızın zaman içinde buharlaşıp yok olduğunu. Ve farklı şiir çevrelerinden bize karşı açık bir tavrın takınıldığına da tanık oluyoruz. Israrlı bir biçimde hem de.

Şiirin sosyal medyaya sıkıştırılmış olması da acı bir başka gerçek. Kahvehane dedikodusunu bile aratan paylaşımlar, galiz küfür ve hakaretlerle dolu sözümona hareretli tartışmalar… Bir tür facebook kabadayılığı yapılıyor artık. Bazı dergiler kadro dergisi. Bazı yeni dergiler bundan yaklaşık otuz yıl öncesinde yapılan tartışmaları ısıtıp ısıtıp getiriyor gündeme. Bazı (biyolojik bakımdan) genç şairler oldukça yaşlı ve donanımsız olduklarını ısrarla göstermeye bayılıyorlar. Bazıları da kışkırtıcı yapay ve aşılmış “genç şair” üzerinden tartışma yaratarak facebook karakterinden prim yapmaya, koltuk sağlamlaştırmaya çalışıyor.
Bütün bunların yanısıra ekonomik zorluklar da bindirince soluk almakta adeta zorlanıyoruz.

Bu sayıda, Yusuf Alper, Tamer Öncül ve Cafer Yıldırım İmaj ve Şiir konusunu yazdılar. 2. Dosya şairi ise Orhan Alkaya. Yavuz Özdem ve Atalay Saraç Orhan Alkaya şiiri üstüne düşünüp kaleme alırken söyleşi genç yazarlarımızdan Esma Özlen tarafından yapıldı. Çayan Okuduci Kürtçeye çevirdiği Metin Cengiz şiiri üstüne uzun bir yazıyla düşüncelerini açıkladı. Doğan Fuat Tamer Öncül şiiri üstüne yazdı. Cemal Öztürk ise Şiir, Tinsellik ve Hakikat üstüne yazdı. Şiirleriyle bu sayının şairleri: Müeyed Teyip, Serge Basso de Marches, Girgis Shoukry, Dimitris Angelis, Ramune Brundzaité, Orhan Alkaya, Tamer Öncül, Cafer Yıldırım, Müesser Yeniay, Selenay Kübra Koçer, Yaşar Bedri, Zeynel Çok, Atalay Saraç, Ali Rıza Gelirli, Eyüp Ekinci, Muhammed Yakupi, Suat Atik, Cem Onur Seçkin, Uğur Aksoy, Emre Küçükoğlu, Tuğçe Tekhanlı, Faik Güçlü.

Yavuz Özdem’in hazırladığı Bazen Bir Şiir sayfalarının bu sayıdaki konuğu Tuğçe Tekhanlı. Söyleşi Melisa Fatoş Avcısoyu Ruso’dan.

Vurguluyoruz: Genç şair adayları arasından seçerek yayınladığı şiirlerle şiir dünyasına farklı bir katkıda bulunurken… Şiirden yabancı ülke şiirini tanıtarak dünya şiir gündemini sıcağı sıcağına okuyucusuna da tanıtıyor.

Dergiye şiir gönderen ve şiirlerinin yayımlanmasını bekleyen şair arkadaşlarımızın bizleri anlayacağını umuyoruz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.