sadsad x
asdasd

Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Aydın Kadınlar

Akademik Kitaplar

Sabiha Doğan

Üretici Liste Fiyatı
90,00 TL
58,50 TL
%35 indirim
24 Saatte Kargoda!
4 Adet Stokta
Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Aydın Kadınlar Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme
Sayfa Sayısı: 264
ISBN: 9786055688455
Boyut: 17 x 24
Kapak: Ciltsiz
Sabiha Doğan
Sabiha Doğan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Aydın Kadınlar Kısa Özet

  Elinizdeki kitapta Osmanlı’da kadınların gündelik yaşamlarından başlayarak, iş dünyasındaki konumlarına, sosyal hayattaki duruşlarına ilişkin kapsamlı bilgiler verilmiş. Temelleri Tanzimat’ta atılan, etkileri Cumhuriyet’e hatta günümüze kadar süren kadının düşünsel ve sosyal açıdan yaşadığı değişim araştırılmış, ilginç bilgiler paylaşılmıştır.

  Osmanlı’da feminizm, kadın giyimi, kadınların karşılaştıkları kısıtlama ve sahip oldukları özgürlükler, sosyal ve siyasal hayata girişleri, eğitim alanında yaşadıkları değişiklikler, Batılılaşmanın üzerlerindeki etkileri, aydın kadınların özel yaşamları, 1850-1950 arasında yayın yapan kadın yayınları, dernekler, cemiyetler, Milli Mücadelenin kadın dünyasında yaptığı değişiklikler gibi konular titizlikle incelenmiştir.

  Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi aydın kadınların biyografilerinin de yer aldığı bu eserde; kadınların yayın dünyasına girmeleri, erkek berberi kadınlar, orduda oluşturulan kadın birlikleri, kadınların hekimlik mesleğine girebilmek için verdikleri mücadeleler, devlet dairelerinde uygulanan haremlik-selamlık, memurelerin karşılaştıkları toplumsal tepkiler, modern kadın olgusunun erkekler üzerinde oluşturduğu travmalar ve erkek dünyasında yaşanan kimlik krizi gibi ilgi çekecek ayrıntılara da yer verilmiş.

  Tarih, edebiyat, kadın, feminizm, Osmanlı’da kadın, aydın kadınlar ve tarihimizdeki yalnızlıkları gibi konulara ilgi duyanların heyecanla okuyacakları bu akademik çalışma, alanında büyük bir eksikliği dolduracaktır.

Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Aydın Kadınlar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.